Żubry policzone. Jest ich coraz więcej i przybywa szkód

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Huk, PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2019,13:10 Aktualizacja: 17-07-2019,13:18
A A A

W Bieszczadach żyje 551 żubrów - wynika z tegorocznej inwentaryzacji. Pod koniec ubiegłego roku było prawie 500 osobników - poinformował Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie.

Liczba żubrów została ustalona na podstawie monitoringu stad w bieszczadzkich nadleśnictwach. Monitoring prowadzony jest od 2011 z wykorzystaniem m.in. fotopułapek.

żubry, Puszcza Białowieska, łąki,

Hektary łąk tylko dla żubrów

Ok. stu hektarów łąk ma objąć projekt ich dzierżawy na potrzeby żubrów żyjących z Puszczy Białowieskiej. Rolnicy dostaną pieniądze m.in. za to, że pozostawią tam siano z myślą o zimowym menu tych zwierząt. Jednym z celów...

Marszałek podkreślił, że w ostatnich latach można zaobserwować wyraźny przyrost liczebności żubrów. Przypomniał, że w 2012 r. doliczono się 256 dzikich żubrów, w 2013 r. 270, rok później 303. Zwrócił uwagę, że coraz większa liczba żubrów powoduje więcej szkód w drzewostanach i w uprawach rolnych.

- Powoduje to spadek akceptacji społecznej dla tego gatunku. Coraz więcej jest niezadowolonych z obecności żubra, bo szkody dotykają prywatnych właścicieli gruntów, stąd lokalna społeczność daje coraz mocniejsze sygnały, żądając zabrania żubrów do lasu - powiedział Marszałek.

Strategia ochrony żubra z 2007 roku określała maksymalną liczebność tego gatunku w Bieszczadach na 400 osobników.

Sprawom związanym właśnie ze szkodami wyrządzanymi przez żubry w uprawach rolnych i leśnych, jak również zagrożeniom chorobowym dla tych chronionych ssaków poświęcone było spotkanie komisji ds. ochrony żubrów. Jest to organ doradczy dyrektora RDLP w Krośnie.

kosa, sianokosy, Bieszczady

W Bieszczadach leśne sianokosy. Żubry będą miały co jeść

Leśne sianokosy rozpoczęły się w Bieszczadach. Skoszonych zostanie 1,5 tys. ha śródleśnych łąk. - Przygotowujemy m.in. zimową paszę dla ponad 550 bieszczadzkich żubrów - powiedział w piątek PAP rzecznik Lasów Państwowych w...

Mirosław Welz, wojewódzki lekarz weterynarii przedstawił informację o stanie zdrowotnym stad wolnościowych w Bieszczadach oraz poinformował o stwierdzonych przypadkach gruźlicy u dzików na tym terenie.

- W związku z tą sytuacją zaproponowano wykonanie diagnostycznego odstrzału wytypowanych osobników żubra w celu zbadania stanu zdrowotnego stad. Niepokój specjalistów budzi fakt, że coraz częściej przyczyną śmierci żubrów są choroby - zaznaczył Marszałek.

Tylko w latach 2011-2017 w zachodniej subpopulacji żubrów bieszczadzkich stwierdzono 37 przypadków śmiertelności, z czego na pewno 10 przypisać można było rozmaitego rodzaju jednostkom chorobowym lub patologiom.

Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii z Sanoka poinformował z kolei w trakcie komisji o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów. To choroba wywoływana przez nicienie żerujące w gałce ocznej przeżuwaczy, przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji doprowadzająca do śmierci zwierząt.

Prof. Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów poinformowała m.in. o planowanym w tym roku odłowieniu i przesiedleniu 9 bieszczadzkich żubrów do Rumunii.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu