W Bieszczadach leśne sianokosy. Żubry będą miały co jeść

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-06-2019,11:10 Aktualizacja: 16-06-2019,15:18
A A A

Leśne sianokosy rozpoczęły się w Bieszczadach. Skoszonych zostanie 1,5 tys. ha śródleśnych łąk. - Przygotowujemy m.in. zimową paszę dla ponad 550 bieszczadzkich żubrów - powiedział w piątek PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

- Głównym celem sianokosów jest utrzymanie mozaiki siedlisk i zapewnienie środowiska życia dla ptaków, gadów i zwierzyny korzystającej ze świeżego potrawu - zaznaczył Marszałek.

żubry, Puszcza Białowieska, łąki,

Hektary łąk tylko dla żubrów

Ok. stu hektarów łąk ma objąć projekt ich dzierżawy na potrzeby żubrów żyjących z Puszczy Białowieskiej. Rolnicy dostaną pieniądze m.in. za to, że pozostawią tam siano z myślą o zimowym menu tych zwierząt. Jednym z celów...
Rzecznik dodał, że "w nadleśnictwach górskich leśnicy przygotowują też karmę na zimę dla ponad 550 żubrów żyjących w dwóch odizolowanych od siebie populacjach".

Na zimową paszę dla tych zwierząt trawę skoszono już na 300 hektarach łąk w nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany.

- Leśnicy zamierzają przygotować ponad 100 tzw. balotów; specjalnie opakowanych beli z sianokiszonką. Karmę uzupełnia się poprzez zakupy stosownie do potrzeb, jakie zaistnieją zimą - przypomniał rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zauważył, że w kolejnych tygodniach spośród 1,5 tys. ha śródleśnych łąk przeznaczonych do skoszenia, skoszonych zostanie 400 ha łąk, na których gniazdują derkacze; ptaki ściśle chronione, które zakończyły już lęgi.

żubry, odstrzał żubrów, podlasie, puszcza borecka, Puszcza Knyszyńska

Żubrów jest za dużo. Kilkadziesiąt sztuk do odstrzału

Odstrzelonych ma zostać 20 żubrów z Puszczy Knyszyńskiej i tyle samo sztuk z Puszczy Boreckiej. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku zapewnia, że to konieczne, bo zwierząt jest ich za dużo. Generalny Dyrektor Ochrony...
Oprócz siana leśnicy na zimę przygotują także ok. 150 ton tzw. karmy soczystej, m.in. buraków, marchwi, kukurydzy oraz prawie 30 ton owsa i karmy w granulacie. Ta ostatnia pozwala na podawanie zwierzynie m.in. szczepionek i lekarstw. - Gdyby zima okazała się długa oraz mroźna i śnieżna, karma będzie uzupełniana na bieżąco poprzez zakupy potrzebnych produktów - zauważył Marszałek.

W Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie dzikich populacjach, żyje ponad 550 żubrów. Po kilku wiekach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do linii hodowlanej białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Żubry linii górskiej na wolności żyją wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Żubr jest ssakiem z rodziny pustorożców. Długość jego ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, waga do 1000 kg.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu