Wiceminister Krajewski: sami rolnicy mówią, że chcą przywrócenia opłacalności produkcji, a nie ciągłych dopłat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2024,15:05 Aktualizacja: 08-02-2024,15:10
A A A

Do końca lutego będą przyjmowane wnioski o dopłaty do kukurydzy, uruchomiona została akcja kredytowa, będzie zwrot podatku od paliwa rolniczego na poziomie 1,64 zł/l. Wkrótce rozpoczną się wypłaty dopłat bezpośrednich w ramach ekoschematów - wyliczał w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Posłowie PiS pytali o kontynuowanie pomocy dla rolników w formie dopłat do zbóż, paliwa i nawozów, której brak może doprowadzić wiele gospodarstw w Polsce - szczególnie w województwach przyfrontowych, jak podkarpackie i lubelskie - do bankructwa.

"Co do dopłat, to rząd Mateusza Morawieckiego doprowadził do tego, że w niekontrolowany sposób napłynęło do Polski zboże i inne produkty, dlatego trzeba było szukać wsparcia dla rolników" - mówił Krajewski w Sejmie. Zaznaczył, że jeżeli chodzi o dopłatę do kukurydzy, została ona przygotowana i do 29 lutego br. będą przyjmowane wnioski. "Ta pomoc jest uruchomiona, jest to pomoc w zależności od województwa od 500 do 1000 zł. Na realizację tej pomocy są środki w wysokości 1 mld zł" - poinformował.

minister rolnictwa, siekierski, izby rolnicze, brak opłacalności

Siekierski: oprócz niskooprocentowanych kredytów powinny być dopłaty do zbóż i ewentualnie do nawozów

Największe straty w związku z napływem produktów rolnych z Ukrainy, ponieśli polscy rolnicy – ocenił szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski podczas spotkania z przedstawicielami izb rolniczych. "Rolnicy...

2,5 mld zł więcej na kredyty

"Wznowione zostanie udzielanie do 30 czerwca br. tzw. kredytów płynnościowych. Limit akcji kredytowej dla tych kredytów został określony na poziomie 12,5 mld zł, czyli (...) zostało zwiększone finasowanie tej akcji kredytowej o 2,5 mld zł" - poinformował.

Wiceminister przypomniał, że w ub.r. poseł Jarosław Sachajko (Kukiz15) złożył poprawki do ustawy o pożyczce lombardowej, które zablokowały od 7 stycznia br. akcję kredytową. "Ministerstwo Finansów przygotowuje odpowiednie rozwiązania, ale jeśli to będzie trwało długo, to przy ogólnym konsensusie, będziemy chcieli przeprowadzić poselski projekt zmiany ustawy" - zapowiedział Krajewski.

Ekoschematy ruszą w lutym?

Podkreślił, że ważne jest, by pieniądze z dopłat bezpośrednich, ekoschematów popłynęły jak najszybciej.

"Naprawiamy systemy, które w 2023 r. były niewydolne, powstały duże opóźnienia. Szukamy rozwiązania, by już w lutym rozpocząć dopłaty w ramach ekoschematów i pozostałości dopłat bezpośrednich" - zaznaczył.

Zwrot akcyzy urośnie do 2 zł/l?

Jeżeli chodzi o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego, to w tym roku jest na poziomie 1,46 zł, zwiększenie tego zwrotu do 2 zł/litr będzie wymagało notyfikacji KE - wyjaśnił wiceszef resortu rolnictwa. W budżecie na ten cel jest 1 mld 663 mln zł.

"Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy starali się zwiększyć do 2 zł/l, wymaga to dodatkowych środków w budżecie, rozmawiamy z Ministerstwa Finansów w tej sprawie" - poinformował Krajewski.

minister rolnictwa, siekierski, sadownictwo, spotkanie sadownicze

Minister rolnictwa: Komisja Europejska się obudziła, ale nie wiemy jeszcze, czy do końca

Minister rolnictwa Czesława Siekierski ocenił w czwartek, że Komisja Europejska "budzi się "i zaczyna dostrzegać problemy rolników związane m.in. z napływem produktów z Ukrainy. Wskazał, że rolnicze protesty,...

Monitoring rynku nawozowego

Wiceminister zapewnił, że resort rolnictwa na bieżąco monitoruje rynek nawozowy. "Ta sytuacja nie jest tak trudna jak w 2022 i 2023 r., ale zdając sobie sprawę z potrzeb rolników, będziemy szukać środków. Będzie to wymagało nowelizacji budżetu" - zaznaczył.

W ocenie wiceszefa resortu rolnictwa, to rządy ostatnich 8 lat doprowadziły do tak trudnej sytuacji rolników, że produkcja rolna się nie opłaca i dlatego trzeba było do wszystkiego dopłacać. Natomiast sami rolnicy mówią, że chcą przywrócenia opłacalności produkcji, a nie ciągłych dopłat.

Zielony Ład przyczyną protestów

Krajewski zapytany przez polityków PiS o niekorzystne regulacje dla rolników związane z Zielonym Ładem, stwierdził, że właśnie te problemy są przyczyną zapowiedzianego protestu rolników. "Będzie to protest przeciwko europejskiej polityce, ministerstwo zaś musi szukać ustępstw i rozwiązań. Jesteśmy w kontakcie z KE i staramy się o wprowadzenie derogacji na te zapisy, które ograniczają produkcję" - wyjaśnił.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu