Kontrole fitosanitarne PIORiN – rekordowy eksport zbóż poza UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2025,10:15 Aktualizacja: 16-07-2025,10:33
A A A

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) podsumowała kontrole towarów przeznaczonych na eksport przeprowadzone w 2024 roku. Jej jednostki wydały w tym okresie łącznie 41 716 świadectw fitosanitarnych.

Kontrola fitosanitarna towarów pochodzenia roślinnego, eksportowanych do krajów spoza Unii Europejskiej (UE), stanowi jedno z priorytetowych zadań PIORiN. Produkty z jej świadectwami były w zeszłym roku wysyłane do 132 krajów spoza UE oraz terytoriów zamorskich Unii.

„Ponad 64 proc. wydanych świadectw fitosanitarnych dotyczyło eksportu do takich krajów, jak: Ukraina (22 proc.), Białoruś (10 proc.), Kazachstan i Chiny (po 9 proc.), Egipt oraz Indie (po 7 proc.)” – przekazuje w swoim raporcie Inspekcja.

piorin, kontrola, środki ochrony roślin, śor

Środki ochrony roślin pod lupą. Ile próbek dostało negatywną opinię?

Sprawdzamy jakość środków ochrony roślin w obrocie – podkreśla Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), przekazując najnowsze dane z tych kontroli. Inspekcja jest odpowiedzialna za nadzór nad wprowadzaniem do...

Znaczny wzrost dla ziemniaków

W porównaniu do roku 2023, zanotowała ona wzrost liczby wydanych świadectw fitosanitarnych dla ziemniaków konsumpcyjnych (o 43 proc.), a także dla ziarna zbóż i przetworów zbożowych (o 32 proc.) oraz spadek dla świeżych warzyw i grzybów (53 proc.), a także roślin do sadzenia (29 proc.). Przy czym udział świadectw wydanych dla wymienionych towarów (w całym kontrolowanym przez PIORiN asortymencie) był nadal znaczący i wyniósł 27 proc.

Ponadto w ogólnej liczbie wydanych świadectw fitosanitarnych istotne znaczenie odgrywały drewno i wyroby z drewna (14 proc.).

Rekordowy eksport zbóż poza UE

„W analizowanym roku wydano 955 świadectw fitosanitarnych dla zbóż i produktów zbożowych, co stanowiło tylko 2 proc. w strukturze wszystkich wydanych świadectw fitosanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że ta liczba świadectw fitosanitarnych umożliwiła wyeksportowanie rekordowej ilości - ponad 3 mln ton zbóż i jego przetworów. Eksport zbóż odbywa się przede wszystkim drogą morską, a jedno świadectwo wydawane jest dla całej przesyłki (statku), gdzie jej masa może wynosić nawet 60 tys. ton” – wyjaśnia PIORiN.

Jak informuje, przedmiotem eksportu była głównie pszenica konsumpcyjna, która w 2024 roku była eksportowana do 28 krajów spoza UE, analogicznie jak w roku ubiegłym.

piorin, nawozy, kontrole, jakość nawozów

Jakość i oznakowanie nawozów na celowniku PIORiN. Kontrole wykazały nieprawidłowości

Wprowadzanie nawozów do obrotu odbywa się „pod lupą” Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Podsumowała ona teraz wyniki przeprowadzonych w 2024 r. kontroli w zakresie m.in. jakości nawozów....

Jabłka z wysyłkami do 42 krajów

„Pod względem liczby przesyłek eksportowanych poza UE, skontrolowanych przez PIORiN, na pierwszym miejscu - tak samo jak w roku ubiegłym - znalazły się świeże owoce, dla których wydano 19 486 świadectw fitosanitarnych, co stanowiło 47 proc., a wolumen wyeksportowanych owoców wyniósł prawie 390 tys. ton.” - wskazano w raporcie.

Wynika z niego, że w 2024 roku wśród eksportowanych z Polski poza UE świeżych owoców, gdzie przesyłkom towarzyszyło świadectwo fitosanitarne, tradycyjnie dominowały jabłka (wysyłano je do 42 krajów). Udział wydanych świadectw fitosanitarnych dla jabłek w strukturze wszystkich takich dokumentów wydanych dla świeżych owoców stanowił 70 proc. Wydano 13 674 świadectwa fitosanitarne dla blisko 270 tys. ton. Dla porównania, w 2023 r. wydano 15 420 świadectw fitosanitarnych na ponad 304 tys. ton, co oznacza spadek eksportu o około 10 proc.

Źródło: PIORiN

Poleć
Udostępnij