W tym mieście powstaje pierwsza miejska winnica

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2016,9:00 Aktualizacja: 14-02-2016,9:19
A A A

Miejska winnica powstaje w Jaśle (woj. podkarpackie). - Będą ją sadzić m.in. słuchacze działającej w mieście Podkarpackiej Akademii Wina. Pierwsze wina z tej winnicy planujemy otrzymać za trzy lata - powiedziała PAP prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.

- Winnica powstaje na południowo-zachodnim stoku wśród terenów zielonych okalających Jasło. W tym roku zamierzamy posadzić krzewy winorośli na 25 arach; docelowo obejmie areał 50 arów, ale istnieje możliwość powiększenia winnicy nawet dwóch hektarów - zauważyła Wawro.

wino, Polska Rada Winiarstwa

Polakom coraz bardziej smakuje wino

Konsumpcja wina w Polsce rośnie, choć nadal pijemy znacznie mniej tego trunku niż inne kraje unijne. Statystyczny Polak wypija obecnie ok. 7 litrów wina rocznie - poinformowała przewodnicząca rady głównej Polskiej Rady Winiarstwa Anna...
Dodała, że projekt ma m.in. służyć słuchaczom działającej od dwóch lat w Jaśle Podkarpackiej Akademii Wina, która na rocznych kursach kształci przyszłych winiarzy oraz promować miasto.

- Dzięki temu przedsięwzięciu Jasło, przez wielu uznawane za stolicę polskiego winiarstwa, będzie mogło pochwalić się produktem promocyjnym; własnym winem. W przyszłości samorząd planuje także utworzyć winotekę, gdzie będzie można spróbować m.in. miejscowych win - powiedziała prezes fundacji Galicja Vitis.

W jasielskiej winnicy będą rosły odmiany sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. Seyval Balnc, Solaris, Regen, Rondo oraz pierwsza polska, wychodowana w Jaśle, odmiana Jutrzenka

- Nasze winiarstwo osiągnęło już całkiem wysoki poziom. Wina polskich winiarzy są znane i uznane nie tylko w kraju, ale i za granicą. Warto jednak pamiętać, że odrodzenie współczesnego winiarstwa na Podkarpaciu zaczęło się w Jaśle; tutaj, w 1984 r., powstała pierwsza w Polsce profesjonalna winnica, a kilkanaście lat później zaczęły pojawiać się następne - zaznaczyła Wawro.

Ewa Wawro, fundacja Galicja Vitis, Roman Myśliwiec, winorośle, winogrono

Winiarz z Podkarpacia wyhodował nowe odmiany winorośli

Roman Myśliwiec z Jasła na Podkarpaciu, jednej z prekursorów współczesnego winiarstwa w Polsce, wyhodował odmianę winorośli "Jutrzenka", która zyskuje coraz większą popularność wśród winiarzy. Ewa Wawro, prezes...
Na Podkarpaciu jest obecnie ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów.

W regionie uprawia się winorośl m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Rzeszowa, Przeworska.

Początki uprawy winorośli na Podkarpaciu sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.

Uprawa winorośli powróciła w połowie lat 80 XX wieku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj