Winiarz z Podkarpacia wyhodował nowe odmiany winorośli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2015,10:10 Aktualizacja: 20-11-2015,10:48
A A A

Roman Myśliwiec z Jasła na Podkarpaciu, jednej z prekursorów współczesnego winiarstwa w Polsce, wyhodował odmianę winorośli "Jutrzenka", która zyskuje coraz większą popularność wśród winiarzy.

Ewa Wawro, prezes fundacji Galicja Vitis zapewnia, że odmiana uprawiana obecnie w większości polskich winnic, wzbudza także coraz większe zainteresowanie właścicieli winnic ze Słowacji, Czech i Węgier.

"Jutrzenka" pojawiła się blisko 30 lat temu. - Hodowlą nowych odmian winorośli zacząłem się zajmować od drugiej połowy lat 80. Wtedy to dość przypadkowo w mojej winnicy  powstała znana dzisiaj "Jutrzenka" - podkreśla Myśliwiec.

winnica biodynamiczna, pawlikowice, Agnieszka Rousseau

W Małopolsce powstała pierwsza winnica biodynamiczna

Pierwsza w Polsce winnica biodynamiczna, czyli funkcjonująca zgodnie z naturą bez zbytniej ingerencji człowieka powstała w Pawlikowicach k. Wieliczki (Małopolskie).    Twórcą i współwłaścicielką Winnicy Wieliczka jest...

Jego odmiana bez większych uszkodzeń znosi spadki temperatury powietrza do minus 24 stopni Celsjusza i dojrzewa zazwyczaj w trzeciej dekadzie września. Owoce "Jutrzenki" stanowią wartościowy surowiec do wyrobu win likierowych.

Jasielski winiarz zapowiada wprowadzenie kolejnych odmian. Z wysianych do skrzynek w 1999 r. nasion wyrosło kilkaset siewek. Rok później, po wstępnej selekcji wysadzonych zostało do pojemników blisko 100 roślin o prawidłowym wzroście. Do gruntu zostały one posadzone w 2000 r.

Po 10 latach obserwacji zostały wybrane najbardziej obiecujące i w kolejnych dwóch latach zostały posadzone na innym poletku po pięć krzewów z każdej selekcji. Uprawiane w trudnych warunkach glebowych, w zasadzie bez ochrony chemicznej, zniszczone przez przymrozki wiosenne w 2014 r., tego lata owocowały już prawidłowo.

- Chciałem osiągnąć dwie cechy: wysoką odporność z dobrą jakością wina. Dlatego też częste kombinacje odpornej odmiany Cascade z Muskatem Odeskim - podkreślił Myśliwiec. Dodał, że po 17 latach pracy przyszedł czas na rozmnożenie najlepszych z nich, po minimum 10 krzewów i sprawdzenie jakości wina. - Jest nadzieja, że kilka z tych krzyżówek przyda się w przyszłości polskim winiarzom - zauważył.

Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do 2-3, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa.

Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch oraz leon millot na czerwone.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement