Uważaj przy zakupie materiału siewnego! Inspekcja "skasowała" ponad 1000 ogłoszeń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2025,11:45 Aktualizacja: 28-07-2025,12:05
A A A

„Zweryfikuj, zanim kupisz” – apeluje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), przekonując, że jej nadzór oraz świadomość konsumenta to kluczowe aspekty legalnego zakupu materiału siewnego przez internet.

„Istnieje wiele możliwości, by dokonać zakupu materiału siewnego. Sprzedaż internetowa to powszechna i dość wygodna możliwość zaopatrzenia się w niego. Jak w przypadku innych zakupów internetowych, także do tej kwestii należy podchodzić rozsądnie, zwłaszcza gdy chodzi o bezpieczeństwo i jakość planowanych upraw” – podkreśla w komunikacie PIORiN.

arimr, dopłaty, materiał siewny, wnioski

Dopłaty do materiału siewnego – 20 mln zł na kontach rolników

Dopłaty do materiału siewnego trafiają na konta rolników – podkreśla Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jak przypomina, o zwrot części kosztów zakupu materiału siewnego (kategorii elitarny lub...

I przestrzega, że brak bezpośredniego kontaktu z oferującym materiał może niestety sprzyjać nieuczciwym praktykom ze strony sprzedających, a zachęcające tytuły aukcji, ułatwione warunki dystrybucji albo atrakcyjna cena, często osłabiają czujność nabywcy. 

Od edukacji do interwencji policji

PIORiN - jak przypomina - monitoruje i prowadzi nadzór nad obrotem materiałem siewnym, włączając w to alternatywne ścieżki dystrybucji, m.in. sprzedaż internetową. Kontrolując sprzedaż w sieci, inspektorzy weryfikują, czy podmioty postępują zgodnie z przepisami prawa w zakresie wprowadzania do obrotu oraz czy oferowany do zakupu materiał siewny spełnia wymagania dopuszczające go do obrotu.

Część ogłoszeń w internecie to oferty osób nieznających obowiązujących przepisów prawa w tym obszarze. Gdy jest to możliwe, nadzór inspekcji skupia się w pierwszej kolejności na edukowaniu i doprowadzeniu do usunięcia nielegalnej oferty” – wskazano w komunikacie.

Natomiast w pozostałych przypadkach inspektorzy przeprowadzają kontrole wprowadzania materiału siewnego do obrotu. Tam, gdzie trzeba, pobierają próby urzędowe i materiał siewny jest kierowany do oceny laboratoryjnej. Niekiedy do procedury kontroli jest także angażowana policja.

piorin, inspekcja, drony, środki ochrony roślin

Drony w ochronie roślin. Takie są zasady ich stosowania

Bezzałogowe statki powietrzne (drony) wykorzystywane do zabiegów ochrony roślin należą do grupy sprzętu agrolotniczego na podstawie prawa Unii Europejskiej oraz przepisów krajowych, dotyczących środków ochrony roślin –...

Ponad tysiąc usuniętych ogłoszeń

„Brak wiedzy z obszaru prawa dotyczącego obrotu materiałem siewnym nie usprawiedliwia postępowania niezgodnego z prawem i w przypadku naruszeń, szczególnie tych rażących, prowadzone są czynności wyjaśniające. Część tych działań kończy się nałożeniem kary pieniężnej na podmioty nieprzestrzegające obowiązujących zasad” – zaznacza PIORiN.

W 2024 roku zweryfikowała ona 9 014 ogłoszeń internetowych oraz wykonała 320 kontroli podmiotów publikujących oferty zakupu nasion na odległość.

Konsekwencjami stwierdzanych nieprawidłowości było usunięcie 1 125 ogłoszeń” – podaje inspekcja.

Ostrożność i znajomość przepisów

I uczula zarówno nabywców, jak i sprzedających, że obrót internetowy podlega takim samym zasadom, jak każda inna forma obrotu handlowego. A to oznacza, że:
- sprzedaż materiału siewnego może prowadzić podmiot wpisany do ewidencji prowadzonych przez PIORiN,
- materiał siewny musi:

piorin, desykacja upraw, wysuszanie, gryka

Chemiczna desykacja upraw – trzymaj się tych zasad. Za nieprawidłowości grożą kary

Nie zawsze jest możliwe przeprowadzenie chemicznej desykacji (wysuszania przed zbiorem) upraw, np. ze względu na brak zarejestrowanych środków ochrony roślin do tego celu. Przykładami upraw, których chemicznie nie można poddawać...

  • być opatrzony etykietą i/lub paszportem roślin, co potwierdza, że był poddany ocenie pod urzędowym nadzorem oraz spełnia wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji;
  • należeć do odmiany wpisanej do rejestru odmian, 
  • być zabezpieczony w sposób trwały, uniemożliwiający otwarcie opakowania bez uszkodzenia.

- w określonych przypadkach niezbędna jest dodatkowa dokumentacja (dokument towarzyszący lub dokument dostawcy).

„Ostrożność oraz znajomość przepisów prawa i ich przestrzeganie przy zakupie to najistotniejsze aspekty, które kupujący mogą dopełnić, by nie ‘złapać się’ na nieuczciwe oferty sprzedawców. W przypadku podejrzeń lub wątpliwości, warto zasięgnąć dodatkowych informacji w jednostkach PIORiN” – podsumowują inspektorzy.

Źródło: PIORiN

Poleć
Udostępnij