Chemiczna desykacja upraw – trzymaj się tych zasad. Za nieprawidłowości grożą kary
Nie zawsze jest możliwe przeprowadzenie chemicznej desykacji (wysuszania przed zbiorem) upraw, np. ze względu na brak zarejestrowanych środków ochrony roślin do tego celu. Przykładami upraw, których chemicznie nie można poddawać desykacji, jest gryka i proso – wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Inspekcja w wydanym komunikacie przypomina, że w uprawach, gdzie przeprowadzenie desykacji jest możliwe, należy kierować się takimi samymi zasadami, jak przy użyciu środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania lub ograniczania występowania agrofagów.
Konieczne przestrzeganie zasad w opryskach
PIORiN podkreśla, że bezpieczne stosowanie chemicznej ochrony roślin, związanej m.in. z desykacją upraw, powiązane jest z przestrzeganiem okreslonych warunków. Chodzi o:

Zabiegi środkami ochrony roślin w elektronicznej ewidencji - producenci zbóż chcą opóźnienia obowiązku
- stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin;
- stosowanie tylko zarejestrowanych środków ochrony roślin;
- dokonywanie zakupów środków ochrony roślin wyłącznie od zarejestrowanych sprzedawców;
- aplikacja środków ochrony roślin zgodnie z zapisami etykiety;
- przestrzeganie warunków prawidłowego stosowania środków ochrony roślin;
- posiadanie aktualnego szkolenia;
- posiadanie sprawnego techniczne oraz skalibrowanego sprzętu do stosowania środków ochrony roślin;
- dokumentowanie wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin.
Sprawdzać zapisy na etykietach pestycydów!
W przypadku środków ochrony roślin stosowanych do desykacji należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy etykiet dotyczące:
- możliwości ich zastosowania w danej uprawie;
- minimalnego okresu, w którym środek ochrony roślin może być użyty przed zbiorem uprawy.
Stosowanie preparatów niezgodnie z zaleceniami oraz nieprzestrzeganie minimalnych okresów pomiędzy użyciem środka ochrony roślin może powodować:
- przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin i/lub;
- występowanie pozostałości niedopuszczonych środków ochrony roślin w zebranych płodach rolnych.
„Lekceważenie zaleceń w zakresie prawidłowego stosowania środków ochrony roślin może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Dodatkowo informujemy, że PIORiN w ramach kontroli stosowania środków ochrony roślin może sprawdzać obecność pozostałości zastosowanych środków ochrony roślin” – podkreśla Inspekcja.

Susza rolnicza mniejszym zagrożeniem dla upraw. Zmiana w wyniku opadów po przyjściu niżu
Nieprawidłowości mogą wpłynąć na dopłaty
Jak dalej wskazuje, w przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin (np. w ramach desykacji upraw), stosowane są sankcje karne wynikające z Ustawy o środkach ochrony roślin, a w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów - może zostać wydana np. decyzja zakazująca stosowania środków ochrony roślin do czasu ukończenia szkolenia podstawowego.
„W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin, które mogą mieć wpływ na przekroczenia norm pozostałości środków ochrony roślin w żywności, PIORiN informuje Państwową Inspekcję Sanitarną. Inspekcja prowadzi również współpracę z ARiMR i stwierdzone nieprawidłowości mogą mieć duży wpływ na wysokość wsparcia wypłacanego przez Agencję” – ostrzega PIORiN.
Źródło: PIORiN
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś