Dopłaty do materiału siewnego – 20 mln zł na kontach rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2025,8:50 Aktualizacja: 23-07-2025,8:56
A A A

Dopłaty do materiału siewnego trafiają na konta rolników – podkreśla Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Jak przypomina, o zwrot części kosztów zakupu materiału siewnego (kategorii elitarny lub kwalifikowany) w ramach pomocy de minimis można się było ubiegać od 25 maja do 10 lipca br. W tym czasie złożonych zostało ponad 43 tys. wniosków, a pieniądze wpłynęły do tej pory na konta niemal 18 tys. rolników.

Trzeba pamiętać o limicie de minimis

Dotychczas przekazaliśmy 20 mln zł. Wypłaty rozpoczęliśmy tydzień po rozpoczęciu naboru, więc rolnicy, którzy nie zwlekali ze złożeniem wniosków, szybko otrzymali wsparcie. Kolejne płatności są realizowane sukcesywnie” – informuje, cytowany w komunikacie, Wojciech Legawiec, prezes ARiMR. 

mrirw, mieszańce, sorgo, trawa sudańska

Dopłaty do upraw sorga i trawy sudańskiej w ekologii?

Znamy stanowisko ministerstwo rolnictwa ws. dopuszczenia uprawy mieszańców sorga i trawy sudańskiej do wsparcia w ramach interwencji Rolnictwo ekologiczne z Planu Strategicznego WPR 2023-2027. Takie mieszańce sorga i trawy sudańskiej są...

Przez półtora miesiąca rolnicy mogli się starać o dopłaty do zakupu materiału siewnego zbóż (jęczmienia; owsa nagiego, szorstkiego, zwyczajnego; pszenicy twardej, zwyczajnej, orkisz; pszenżyta; żyta), roślin strączkowych (bobiku, grochu siewnego rolniczego; łubinu białego, wąskolistnego, żółtego; soi; wyki siewnej) oraz ziemniaków. Minimalna powierzchnia działki, do której można otrzymać wsparcie, wynosi 0,1 ha. Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć wysokości 50 tys. euro w okresie trzech minionych lat.

Albo budżet państwa, albo ekoschemat

„Co ważne, nie można jednocześnie otrzymać dopłat do materiału siewnego z budżetu państwa oraz w ramach ekoschematu. Pomoc nie przysługuje również producentom rolnym objętym sankcjami przyjętymi przez Unię Europejską oraz do upraw przeznaczonych na przedplon i poplon” – wskazuje Agencja.

Poleć
Udostępnij