UOKiK czeka na sygnały od poszkodowanych rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: UOKiK, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2018,9:30 Aktualizacja: 22-08-2018,9:41
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca rolników do zgłaszania nieprawidłowości i wskazywania podmiotów, którym zarzucają nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Zapewnia, że każdy sygnał jest ważny.

Informacje jak złożyć zawiadomienie o niedozwolonej praktyce lub zawiadomić urząd można uzyskać pod numerem telefonu (22) 55-66-500. Uwagi można również kierować mailem na adres przewaga@uokik.gov.pl

T.B. Fruit Polska, uokik, skup owoców, przetwórstwo owoców, przewaga kontraktowa, nieuczciwe praktyki handlowe

T.B. Fruit Polska wykorzystuje przewagę na rynku? UOKiK wszczął postępowanie

UOKiK wszczął postępowanie przeciw spółce T.B. Fruit Polska. To jedna z największych firm skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy w Polsce. Urząd podejrzewa, że przedsiębiorca wykorzystuje przewagę kontraktową wobec...

W zgłoszeniu należy opisać praktyki i zdarzenia, które miały miejsce oraz dołączyć wszystkie dokumenty, które mogą stanowić dowód w sprawie.

- Czekamy na sygnały z rynku. Będą wykorzystane w działaniach, które prowadzimy. Nasz urząd ingeruje, kiedy zachowanie podmiotu posiadającego istotną przewagę, godzi w interes publiczny. Prowadzimy kilkadziesiąt różnego rodzaju działań. W tym 23 postępowania, w których sprawdzamy, czy wobec polskich rolników była wykorzystywana siła rynkowa ze strony kontrahentów - wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd podejmuje wiele działań na podstawie własnych informacji lub doniesień medialnych. Warunkiem podjęcia interwencji jest jednak naruszenie interesu publicznego, a działania mają wyeliminować nieuczciwe praktyki z obrotu gospodarczego.

UOKiK może nałożyć karę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym. Jeżeli dobrowolnie zobowiąże się do zaprzestania niedozwolonych praktyk lub naprawienia ich skutków wówczas urząd może odstąpić ukarania.

Urząd współpracuje z instytucjami, które zajmują się rynkami rolno-spożywczymi, m.in. Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz ministerstwem rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj