T.B. Fruit Polska wykorzystuje przewagę na rynku? UOKiK wszczął postępowanie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2018,13:35 Aktualizacja: 02-08-2018,13:49
A A A

UOKiK wszczął postępowanie przeciw spółce T.B. Fruit Polska. To jedna z największych firm skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy w Polsce. Urząd podejrzewa, że przedsiębiorca wykorzystuje przewagę kontraktową wobec dostawców.

Spółka osiągnęła w ubiegłym roku obrót przekraczający sto milionów złotych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że przetwarza również wiśnie, maliny, aronię, truskawki oraz czarną porzeczkę.

nieuczciwe praktyki handlowe, uokik, rada ministrów, handel, przetwórstwo

Nieuczciwe praktyki handlowe będą ograniczone. Rolnik tylko zyska

Ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych między rolnikami, handlem i przetwórcami, to cel przyjętego przez rząd projektu noweli o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i...

Z informacji UOKiK wynika, że spółka T.B. Fruit nie dotrzymuje ustalonych przez siebie terminów płatności. Choć w umowach zobowiązuje się do zapłaty w ciągu 30 dni, to w rzeczywistości rolnicy otrzymują pieniądze znacznie później. Według urzędu zwłoka ta wynosi nawet do 200 dni.

"Zgromadzony do tej pory materiał dowodowy wskazuje, że spółka wydłuża terminy płatności wobec wielu dostawców, co potwierdza zarzuty urzędu, że jest to praktyka stosowana powszechnie" - przekazał UOKiK.

Jak podkreślił, "dla rolników brak zapłaty w ustalonym terminie może oznaczać utratę płynności finansowej i poważne kłopoty finansowe, dla spółki jest darmową formą kredytowania działalności". Urząd przypomniał, że kara za wykorzystanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. obrotu przedsiębiorcy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj