Uczczono 78. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agata Szwedowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2018,8:50 Aktualizacja: 09-10-2018,9:01
A A A

- Żołnierzom Batalionów Chłopskich należy się szczególny szacunek, szczególna wdzięczność, po latach zapomnienia, po latach upokorzeń - mówił minister Jan Józef Kasprzyk w Warszawie podczas uroczystości z okazji 78. rocznicy powstania Batalionów Chłopskich.

Na warszawskich Powązkach Wojskowych, przy kwaterze żołnierzy Batalionów Chłopskich spotkali się kombatanci, politycy oraz dzieci z warszawskiej szkoły podstawowej im. Batalionów Chłopskich. Pod pomnikiem z napisem "Żywią i bronią" złożono wieńce i zapalono znicze.

polska rada rolna, jan krzysztof ardanowski, krir, wiktor szmulewicz, problemy rolnictwa

Minister wraca do starej koncepcji. Chce powołania Polskiej Rady Rolnej

- Chciałbym wrócić do koncepcji z 2006 roku, czyli powołania Polskiej Rady Rolnej zrzeszającej organizacje rolnicze - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Rada miałaby m.in. wypracowywać wspólne stanowiska i...

- Na pomniku, przed którym się znajdujemy, są słowa, które były mottem działania polskich chłopów, polskich włościan wałczących o niepodległość i suwerenność Polski. To słowa "Żywią i bronią" - mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Pokolenie Batalionów Chłopskich, pokolenie walk o niepodległość, urodzone w II RP, wzrastało w umiłowaniu tradycji i tych słów, w etosie walki polskiego chłopa o polską ziemię, o niepodległość Polski, o suwerenność (..), na słowach Wincentego Witosa, że "Polska powinna trwać wiecznie". Wierni tym słowom stawaliście do boju o przywrócenie bytu niepodległego narodu - dodał.  

Podczas uroczystości odczytano też list od premiera Mateusza Morawieckiego. "Mieszkańcy polskiej wsi od wieków budowali fundamenty naszej ojczyzny. Od wieków dawali niezwykłe świadectwo wierności polskiej ziemi. Nasz kraj wyrósł z rolniczej tradycji i wrócił na mapę Europy także dzięki polskim chłopom - ich walce zbrojnej i pielęgnowaniu polskości. Dewiza kosynierów z czasów insurekcji kościuszkowskiej - "żywią i bronią" - po dziś dzień jest wyrazem przekonania o szczególnej roli chłopów w naszej narodowej historii" - napisał szef rządu.  

andrzej duda, dożynki, mielec, podkarpacie, dorobek wsi

Prezydent dziękuje mieszkańcom wsi. Bez was nie byłoby wolnej Polski

Nie byłoby wolnej, silnej, patrzącej ufnie w przyszłość Rzeczypospolitej, gdyby nie zbiorowy dorobek wsi polskiej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w niedzielę w Mielcu. W liście skierowanym do uczestników i...

Bataliony Chłopskie (pierwotnie Straż Chłopska, "Chłostra") powstały w sierpniu 1940 r. na skutek sporów politycznych w łonie Związku Walki Zbrojnej. Organizacja stanowiła siły zbrojne Stronnictwa Ludowego, ale w jej składzie znaleźli się także członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej.

Do najgłośniejszych osiągnięć organizacji należało dostarczenie materiałów wywiadowczych o próbach z niemieckimi rakietami V-1 i V-2, choć na co dzień oddziały głównie przejawiały aktywność przy niszczeniu trakcji kolejowej i łączności, odbijaniu więźniów z aresztów gestapo i obronie mieszkańców wsi przed pacyfikacjami.

To bataliony udaremniły realizację niemieckich planów wysiedlenia i eksterminacji ludności polskiej na Zamojszczyźnie, które były częścią zbrodniczego Generalplan Ost. Bataliony Chłopskie podjęły wówczas walkę zbrojną z Niemcami, która przekształciła się w "Powstanie Zamojskie".

Święto Batalionów Chłopskich obchodzone jest 8 października, w rocznicę dnia, kiedy w 1940 r. na komendanta Batalionów Chłopskich został zaprzysiężony Franciszek Kamiński, ps. Zenon Trawiński.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu