Prezydent dziękuje mieszkańcom wsi. Bez was nie byłoby wolnej Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Pipała PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2018,8:10 Aktualizacja: 27-08-2018,8:19
A A A

Nie byłoby wolnej, silnej, patrzącej ufnie w przyszłość Rzeczypospolitej, gdyby nie zbiorowy dorobek wsi polskiej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w niedzielę w Mielcu.

W liście skierowanym do uczestników i organizatorów XVIII Dożynek Województwa Podkarpackiego połączonych z Dożynkami Powiatu Mieleckiego w Mielcu głowa państwa przypomniała, że dożynki to święto zakorzenione w staropolskiej tradycji, wpisane w naszą narodową tożsamość.

andrzej duda, dożynki, dożynki prezydenckie, spała

Duda: praca rolników niezwykle ważna dla państwa

Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i społeczeństwa, wymaga wielkiego wysiłku i wiedzy - powiedział w Spale prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich. Podkreślił, że polska żywność jest powodem do dumy. - To...

"Przypomina ono, że Polska przez wieki była krajem rolniczym, czerpiąc z tego swoją potęgę i rozwój. Praca na roli, szacunek do ziemi dającej chleb w wielkiej mierze ukształtowały polską kulturę. Tak jak dawniej, tak i dzisiaj ze świętem dożynek wiążą się najbardziej fundamentalne wartości. To czas dziękczynienia Opatrzności za dar chleba powszedniego. To czas radości i dumy z dobrze wykonanej pracy, która trwała cały rok i kosztowała wiele trudu, ale przynosi teraz piękne żniwo" - podkreślił prezydent.

Podziękował wszystkim rolnikom z województwa podkarpackiego za ich ofiarny wysiłek. Dodał, że ich praca dla współrodaków i dla ojczyzny, zasługuje na ogromny szacunek i wdzięczność.

Zauważył też, że obchodzony w tym roku jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja a nawet powinność, by przypomnieć wielowiekowe zasługi polskich chłopów.

Jan Krzysztof Ardanowski, protesty rolników, organizacje rolnicze, jacek sasin

Ardanowski: rolnicy nie mogą być najsłabszym ogniwem w łańcuchu

- Takie spotkanie jak to mogą usprawnić proces konsultowania się z rolnikami, aby ich postulaty były sprawnie przekazywanie do rządu - powiedział podczas środowego spotkania z rolnikami minister Jan Krzysztof Ardanowski. Na spotkanie z ministrem do...

"Nie byłoby wolnej, silnej, patrzącej ufnie w przyszłość Rzeczypospolitej, gdyby nie zbiorowy dorobek wsi polskiej. Dorobek zbudowany na patriotyzmie, poświęceniu i poczuciu chłopskiej godności. Na ciężkiej, wytrwałej pracy. Na przywiązaniu do ziemi - ojcowizny oraz nieugiętym trwaniu przy wierze przodków" - napisał Duda w liście odczytanym przez ministra Adama Kwiatkowskiego.

Przypomniał też o męstwie chłopskich oddziałów walczących pod Grunwaldem, odwadze kościuszkowskich kosynierów i roli mieszkańców wsi w wywalczeniu granic odrodzonej Rzeczypospolitej i odparciu bolszewickiego najazdu oraz o walczących w II wojnie światowej i zmagających się z komunizmem. Wspomniał o Wincentym Witosie, jednym z ojców założycieli naszej niepodległości.

"Oddaję cześć im wszystkim. Chlubne dziedzictwo historii, stworzone przez polską wieś, jest dla nas inspiracją na drogach przyszłości" - wskazał prezydent.

Zauważył jednocześnie, że polskie rolnictwo - konkurencyjne i nowoczesne - jest ważną gałęzią gospodarki narodowej. Zapewnił, że sprawy wsi i rolnictwa są mu zawsze bliskie, że zna problemy rolników i nie zamierza być wobec nich bierny.

"Cieszę się, że konkretne działania w sprawie opłacalności produkcji rolnej podejmuje rząd, który stworzył program wsparcia rolnictwa w odpowiedzi na bieżące wyzwania. Potrzebne jest również odpowiedzialne spojrzenie w przyszłość. Wieś i rolnictwo są integralną częścią polskiego państwa, polskiego społeczeństwa i gospodarki. Konieczne są działania gwarantujące szczególną ochronę naszego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego kraju. To kwestia polskiej racji stanu, decydująca o suwerenności Rzeczypospolitej i pomyślnym, zasobnym bycie Polaków" - zaznaczył na koniec Duda.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE