Uchwalenie noweli Prawa łowieckiego jednym z sukcesów resortu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2018,19:25 Aktualizacja: 19-12-2018,19:31
A A A

Przyjęcie Pakietu Katowickiego, start programu antysmogowego Czyste powietrze, uruchomienie programów o wartości 21 mld zł przez NFOŚiGW, a także m.in. uchwalenie noweli Prawa łowieckiego - to główne sukcesy resortu środowiska

Minister Henryk Kowalczyk w towarzystwie wiceministrów Michała Kurtyki, Sławomira Mazurka, Mariusza Oriona Jędryska, Małgorzaty Golińskiej i Kazimierza Kujdy, prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował trzy lata prac.

prawo łowieckie, szacowanie szkód łowieckich, sołtysi, odr, andrzej duda

Prezydent podpisał nowelę Prawa łowieckiego. ODR będą szacować szkody

W szacowanie szkód łowieckich, zamiast sołtysów, włączą się ośrodki doradztwa rolniczego - stanowi nowelizacja Prawa łowieckiego, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Konieczność zmiany obowiązujących przepisów Prawa...

Szef resortu na pierwszym miejscu wymienił sukces organizacyjny szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach, a także przyjęcie tzw. Pakietu Katowickiego - zasad wdrażania wynegocjowanego w 2015 Porozumienia paryskiego. Umowa paryska to pierwsza globalna umowa klimatyczna zobowiązująca wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu.

Kolejnym sukcesem ministerstwa było przygotowanie i start programu antysmogowego Czyste Powietrze. Zaznaczył, że to "największy program w III RP", na który wydanych zostanie 103 mld zł w dotacjach i pożyczkach.

Pieniądze trafią do właścicieli budynków jednorodzinnych na termomodernizację oraz na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Przekazał, że od 19 września, czyli od startu programu złożono 15 tys. wniosków.

Kowalczyk poinformował, że we wtorek NFOŚiGW podpisał umowę z wojewódzkimi funduszami na udzielenie środków pożyczkowych i dotacyjnych na realizację programu. Kujda wyjaśnił, że umowa zakłada przekazanie wojewódzkim funduszom w pierwszej transzy 850 mln zł. Razem ze środkami z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie to ok 1 mld zł.

łowiectwo, szacowanie szkód łowieckich, szkody łowieckie, szkody w uprawach, polski związek łowiecki, koła łowieckie

Jak będą szacowane szkody łowieckie? Jest rozporządzenie

Do konsultacji społecznych trafił 20 września projekt nowego rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych. Dokument ma zacząć obowiązywać od początku października. To oczekiwany akt...

Minister, odnosząc się do kwestii smogu przypomniał ponadto, że przy udziale resortu powstał szereg rozwiązań legislacyjnych mających na celu skuteczną walkę z zanieczyszczeniami powietrza.

Szef resortu środowiska wymienił ponadto uruchomienie w 2016 r. przez NFOŚiGW środków z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do tej pory podpisano 3,5 tys. umów o wartości 21 mld zł. "Jesteśmy jednym z liderów wykorzystania środków z POIiŚ" - podkreślił.

Kowalczyk dodał, że w ciągu trzech lat udało się również: uchwalić nowelę Prawa łowieckiego (dostosowującą do wyroku TK co do możliwości niezgodzenia się na polowania na własnej nieruchomości, wprowadzającą dekomunizację w PZŁ); wprowadzić pierwokup Lasów Państwowych przy sprzedaży terenów leśnych; opracować w 44 miastach plany adaptacji do zmian klimatu; znowelizować ustawę o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (reguluje kwestie zgłaszania, rejestracji oraz kontroli upraw GMO; ustawa ustanawia terytorium Polski obszarem wolnym od upraw GMO); uruchomić promocję budownictwa drewnianego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj