Ciężarówki rolników zwolnione z podatku?
Izby rolnicze chcą pomocy dla rolników, którzy mają ciężarówki wykorzystywane do prac w swoich gospodarstwach. Chodzi o zwolnienie ich z podatku.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 7 maja do ministra finansów Andrzeja Domańskiego w sprawie „wprowadzenia zwolnienia z podatku drogowego (podatek od środków transportowych – red.) dla rolników użytkujących samochody ciężarowe o masie całkowitej (MCP) do 12 ton, wykorzystywane wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością rolniczą”.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym – kiedy i na co?
Ciężarówki ważnym narzędziem dla rolników
„Podstawą wniosku jest konieczność wsparcia gospodarstw rolnych, dla których wskazane pojazdy stanowią narzędzie niezbędne do transportu własnych płodów rolnych (np. zbóż, warzyw, pasz) w obrocie wewnątrzgospodarczym. Obecne obciążenia podatkowe znacząco ograniczają możliwości inwestycyjne rolników, którzy - w przeciwieństwie do podmiotów zarobkowego transportu - nie generują przychodów z przewozu towarów” – wskazano w piśmie KRIR.
Jak przekonuj dalej rolniczy samorząd, obowiązujące przepisy przewidują już obecnie zwolnienia dla ciągników rolniczych. Wprowadzenie takich regulacji dla samochodów ciężarowych rolników, służących wyłącznie przewozom (np. płodów rolnych czy nawozów) na potrzeby danego gospodarstwa, przystaje - w ocenie izb - do realiów współczesnego rolnictwa.
Podatek od środków transportu wg przepisów
Co jest obecnie opodatkowane podatkiem od środków transportowych?

Rolnicy powoływani na ćwiczenia wojskowe także w okresie intensywnych prac. KRIR pisze do szefa MON
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony;
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony;
- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton (z wyjątkiem tych, które wykorzystywane są wyłącznie w ramach działalności rolniczej prowadzonej przez podatnika podatku rolnego);
- autobusy.
Deklarację na podatek od środków transportowych właściciele pojazdów składają do 15 lutego każdego roku podatkowego.
Stawki podatku ustala rada gminy na dany rok. Te stawki mogą różnić się w zależności od rocznika pojazdu, liczby miejsc do siedzenia oraz tego, jak dany pojazd wpływa na środowisko naturalne. Jednocześnie stawki nie mogą być niższe ani wyższe od minimalnych i maksymalnych stawek określanych w odpowiednich obwieszczeniach ministra finansów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś