Stopień wodny na Wiśle ochroni życie i mienie mieszkańców gmin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2021,13:05 Aktualizacja: 17-03-2021,13:09
A A A

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ruszyło z zamówieniem na opracowanie dokumentacji dla budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie - wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji.

Postępowanie ma mieć formę dialogu konkurencyjnego w ramach postępowania w procedurze unijnej. Powstała dokumentacja dotyczyć będzie zbudowania progu piętrzącego poniżej Włocławka.

Marek Gróbarczyk, ministerstwo infrastruktury, zarządzanie ryzykiem powodziowym

Jak ograniczyć zagrożenie powodziowe? Ruszają konsultacje ważne dla rolników

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce, które potrwają do czerwca - poinformował Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. Plany zarządzania...

"Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych. Stopień wodny Siarzewo będzie także pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów" - przekonuje w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Według urzędników, planowana elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład. A cały stopień wodny Siarzewo przyniesie również korzyści finansowe.

- To inwestycja niezwykle oczekiwana, przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły. To również gwarancja bezpieczeństwa wodnego Polski, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia powodziowego i suszowego - stwierdził Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Resort podkreśla, że budowa stopnia wodnego Siarzewo jest bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją dla całego regionu. Tylko powiecie aleksandrowskim zebrano według zapewnień ministerstwa ponad 100 tys. podpisów poparcia dla przedsięwzięcia.

"Do 2017 roku inwestycję poparło kilkadziesiąt organizacji, w tym ekologicznych, i dziesiątki tysięcy mieszkańców centralnej Polski" - przekonują urzędnicy, niejako odpowiadając też organizacjom, które podważają sens inwestycji i wskazują na jej potencjalne zgubne skutki dla środowiska naturalnego.

Maksymalny przewidywany koszt inwestycji to 4,5 mld zł. Ma być zrealizowana do 2029 r., a prace budowlane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement