Jak ograniczyć zagrożenie powodziowe? Ruszają konsultacje ważne dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawlowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2021,10:00 Aktualizacja: 12-02-2021,13:31
A A A

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce, które potrwają do czerwca - poinformował Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym realizowane są w 6-letnich cyklach. Od przyjęcia przez Radę Ministrów pierwszych PZRP w 2016 r., na terenie regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły zrealizowano w sumie 1 tys. 71 różnorodnych działań.

Gmina pod wodą. Zalane gospodarstwa i drogi

Ramię w ramię ze strażakami z PSP i OSP sami mieszkańcy gminy Dołhobyczów (pow. hrubieszowski, woj. lubelskie) pracowali w ramach akcji ratowniczej po gwałtownej ulewie. Zagrożone były m.in. zwierzęta gospodarskie oraz płody rolne. W Hulczu...

Kilkadziesiąt z nich będzie kontynuowanych w latach 2022-2027. Jednocześnie zaplanowano prawie 320 nowych przedsięwzięć, które są obecnie na etapie konsultacji.

- Rozpoczęcie, niezwykle ważnych dla nas konsultacji ma za zadanie przede wszystkim zaprosić wszystkie zainteresowane strony do (...) omówienia, a następnie przyjęcia planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Działania, które podjęliśmy spowodują, że zjawiska powodziowe będą występowały znacznie rzadziej, a w niektórych wypadkach jesteśmy w stanie całkowicie je zlikwidować - powiedział wiceminister.

Polityk przypomniał, że przygotowano już plany inwestycyjne zarówno dla dorzecza Odry, jak i Wisły. - To jest ponad 1 tys. 600 działań, które będzie dotyczyło przede wszystkim inwestycji przeciwpowodziowych” - wyjaśnił Gróbarczyk.

Seria spotkań w ramach konsultacji rozpoczęła się w Krakowie - w sumie ma się odbyć 28 spotkań. - Mam nadzieję, że debaty konsultacyjne na temat planowanych inwestycji i działań dla poprawy bezpieczeństwa lokalnych społeczności, będą się cieszyć dużym zainteresowaniem - powiedział wiceminister.

Aktualizowane plany zarządzania ryzykiem powodziowym to działania służące przede wszystkim jego redukcji. W związku z obostrzeniami pandemicznymi, spotkania podczas konsultacji społecznych projektów PZRP będą odbywały się w trybie online.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu