Spada energochłonność polskiej gospodarki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2015,17:15 Aktualizacja: 11-06-2015,17:23
A A A

W Polsce poprawia się efektywność energetyczna. W latach 1996-2013 energochłonność polskiej gospodarki zmniejszyła się o 51 proc. - wyliczył Główny Urząd Statystyczny.

W skali roku, efektywność energetyczna liczona wskaźnikiem ODEX wynosi dla Polski 2,4 proc. - wynika z wyliczeń Urzędu.

Jak powiedział w czwartek PAP Ryszard Wnuk z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) - taki wynik stawia nas wśród tych krajów UE, w których efektywność energetyczna systematycznie się poprawia.

energia elektryczna, bezpieczeństwo dostaw energii, sieć energetyczna

Polska będzie współpracować w sprawie dostaw energii

13 europejskich państw, w tym Polska, podpisało deklarację polityczną w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w ramach europejskiego rynku wewnętrznego. "Deklaracja określa zobowiązania polityczne do...
Wskaźnik ODEX jest stosowany w ramach projektu Odysee Mure, w którym uczestniczą instytucje zajmujące się oceną efektywności energetycznej z 29 krajów.

Porównują one i oceniają efektywność energetyczną poszczególnych krajów UE, oceniają działania na rzecz poprawy tej efektywności, ponadto monitorują unijne i krajowe cele.

Z Polski w projekcie uczestniczy GUS i KAPE. Jak powiedział Wnuk, by uzyskać prawidłowy obraz należy porównywać rzeczy porównywalne. Dlatego we wskaźniku ODEX stosuje się tzw. korektę klimatyczną, bierze pod uwagę strukturę produkcji, wreszcie parytet siły nabywczej. Dlatego - jego zdaniem - ODEX w stosunku do Polski pokazuje, że jeśli chodzi o energooszczędność - trend jest bardzo pozytywny.

Jak powiedział zastępca dyrektora departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki Edward Słoma w latach 2002-2012 wzrosło zużycie energii w dwóch sektorach - w transporcie i usługach.

Janusz piechociński, ministerstwo gospodarki, bezpieczeństwo energetyczne

Piechociński wzywa do budowy energetycznego OPEC

Do budowy nowej organizacji regulującej rynek surowców energetycznych na kształt OPEC wezwał w Baku wicepremier i minister gospodarki. Jego zdaniem organizacja chroniłaby m.in. przed wykorzystaniem energii jako narzędzia politycznego. Janusz...
Spada za to zużycie w przemyśle. Jak dodał, jest to wynik tego, że przemysł wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, które pozwalają mu na oszczędzanie energii.

Choć polskie gospodarstwa domowe są coraz bardziej zasobne w sprzęt AGD, to jednak zużycie przez nie energii też ma tendencję spadkową.

Jak podkreślił Słoma, ludzie zaczynają traktować energię jako "cenny dar, który trzeba umiejętnie wykorzystywać". Spada również zużycie energii w rolnictwie, które się gwałtownie unowocześnia.

Zużycie energii rośnie w usługach, ale to - jak mówił Słoma - sektor, na którym nam szczególnie zależy, bo ma coraz większy udział w PKB i daje dużo miejsc pracy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj