Rząd podpisał umowy z setkami gmin. Program "Czyste Powietrze" ma rok

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2019,9:30 Aktualizacja: 25-09-2019,7:45
A A A

Mija rok funkcjonowania programu „Czyste Powietrze. - To pierwszy w historii Polski tak szeroki program rządowy związany z poprawą jakości powietrza - zapewnia Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Działania mają poprawić efektywność energetyczną oraz zmniejszyć emisję pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa.

WFOŚiGW w Warszawie, Program Czyste Powietrze, ministerstwo środowiska, henryk kowalczyk, anna król

Program Czyste Powietrze wchodzi do pierwszych gmin

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano porozumienia z kilkudziesięcioma mazowieckimi gminami, które chcą współpracować przy realizacji Programu Czyste Powietrze. - Dzięki...

- Zachęcamy Polaków do skorzystania z naszego programu i wymiany źródeł ciepła na te bardziej nowoczesne i ekologiczne oraz do ocieplenia domów. Dzięki temu nie tylko będą w przyszłości oddychać czystszym powietrzem, ale także zwiększą oszczędności w domowym budżecie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył minister Kowalczyk realizacja programu planowana jest do 2029 r., a jego budżet wynosi 103 mld zł.

- W ciągu pierwszego roku chcący skorzystać z dotacji i pożyczek na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła złożyli ponad 80 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł - najwięcej w wojewódzkich funduszach w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Jestem przekonany, że w 2019 r. przekroczymy liczbę 100 tys. wniosków - poinformował minister.

Szef resortu zwrócił uwagę, że do programu niedawno dołączyły gminy, które w ramach pilotażu wyznaczyły swoich pracowników, którzy pomagają chętnym wypełniać i weryfikować wnioski.

grubno, walka ze smogiem, energiai ze źródeł odnawialnych, oze, andrzej duda, energia rozproszona

Smog daje się też we znaki mieszkańcom wsi. OZE szansą na czyste powietrze

W liście do uczestników konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" prezydent Andrzej Duda zapewnił o przychylności dla wszelkich inicjatyw promujących energetykę rozproszoną....

To duże ułatwienie dla mieszkańców, gdyż do tej pory wnioski o dofinansowanie przyjmowane i rozpatrywane były wyłącznie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

- Wdrożenie pilotażu znacznie usprawni korzystanie z programu, a także pozwoli oszacować koszty obsługi po stronie samorządów. Stosowne porozumienia zostały podpisane już z 525 samorządami. Trwają rozmowy z kolejnymi gminami, które interesują się tym programem - dodał.

Kowalczyk poinformował też, że dotychczas podjęto ponad 46 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 880 mln zł (dotacje i pożyczki).

Polityk podkreślił także, że obecnie - w ramach poszerzania kanałów dystrybucji programu - trwają konsultacje nad możliwością zaangażowania banków komercyjnych w jego realizację, co również powinno korzystnie wpłynąć na zwiększenie przyrostu liczby wniosków.

Minister środowiska zauważył ponadto, że należy również pamiętać o uldze podatkowej, na podstawie której beneficjenci już dokonują termomodernizacji i wymiany pieców.

- Dokładna liczba osób korzystających z ulgi w roku 2019 będzie znana na koniec kwietnia 2020 r., kiedy Polacy rozliczą się z podatków - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj