Smog daje się też we znaki mieszkańcom wsi. OZE szansą na czyste powietrze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2018,9:00 Aktualizacja: 13-10-2018,9:12
A A A

W liście do uczestników konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" prezydent Andrzej Duda zapewnił o przychylności dla wszelkich inicjatyw promujących energetykę rozproszoną.

"Polska wieś zasługuje na to, by w pełni uczestniczyć w skoku cywilizacyjnym, którego ważnym elementem jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych" - napisała głowa państwa.

program Czyste powietrze, henryk kowalczyk, ministerstwo środowiska, wymiana pieców, docieplenie domów

Program "Czyste powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

Program "Czyste powietrze" dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem - powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska w Grodnie pod Międzyzdrojami. Głównym tematem obrad podczas konferencji...

"Samodzielność energetyczna gmin wiejskich jest jednym z założeń leżących u podstaw zrównoważonego rozwoju Polski. To również szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw dostarczających technologie służące wytwarzaniu energii na własne potrzeby, a także ogromne pole do innowacji" - czytamy dalej w liście prezydenta.

III Edycja Międzynarodowej Konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" odbyła się w Grodnie koło Międzyzdrojów (Zachodniopomorskie).

Andrzej Duda zwrócił w liście uwagę, że bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw rolnych i polskich rodzin mieszkających na wsi "to cel, do którego powinniśmy dążyć". Dlatego - jego zdaniem - tak ważna jest powszechna dostępność urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

"W nowoczesnym kraju to te źródła powinny być powszechnie używane wszędzie tam, gdzie jest to możliwe" - podkreślił prezydent. W jego opinii, wymaga to przemyślanej polityki na szczeblu państwowym i samorządowym, czego przykładem może być wdrażany wieloletni program inwestycyjny "Czyste Powietrze".

rolnictwo miejskie, użytki rolne w miastach, Barbara Filipek-Mazur, gospodarstwa rolne w miastach

Rolnictwo miejskie spełnia ważne funkcje. Oczyszcza powietrze i nie tylko

Rolnictwo miejskie sprzyja poprawie jakości powietrza w miastach - mówi w rozmowie z PAP prof. Barbara Filipek-Mazur z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W ograniczeniu skutków zanieczyszczenia powietrza pomagają m.in. coraz bardziej...

"Biorąc pod uwagę skalę i możliwy udział energetyki rozproszonej w całości produkcji energii w Polsce, jest to dla naszego kraju olbrzymia szansa na większą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo środowiskowe" - napisał Doda.

Zauważył też, że o ile pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to niewątpliwie technologia przyszłości, ale "zdajemy sobie sprawę, że obecnie nie zdołamy w pełni odejść od paliw kopalnych".

Podkreślił szczególnie rolę gazu, jako paliwa, które jest mniej szkodliwe dla środowiska i łatwe w użyciu.

W konferencji udział wzięli m.in. ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk, cyfryzacji Marek Zagórski i rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W jednej z dyskusji uczestniczył też komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement