Rynki hurtowe oferują produkty od rolników. Dla ministra to spory atut

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2018,8:25 Aktualizacja: 24-04-2018,8:43
A A A

Największym atutem rolno-spożywczych rynków hurtowych jest bogata, całoroczna oferta warzyw i owoców pochodzących od polskich rolników - powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa otwierając konferencję na temat przyszłości rynków hurtowych.

Szef resortu mówił, w ofercie skierowanej do właścicieli sklepów spożywczych, firm cateringowych czy barów i restauracji na rynkach hurtowych znaleźć można produkty rolne z całego świata, jednak podstawową grupę stanowi żywność krajowa.

rynki hurtowe, zbigniew babalski, ministerstwo środowiska, rynki rolno-spożywcze

Rynki hurtowe mogą liczyć na wsparcie ministerstwa

Resort rolnictwa chce wzmocnić działalność rynków hurtowych - powiedział na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa wiceminister Zbigniew Babalski. Jego zdaniem rynki są przeciwwagą dla sieci handlowych. Ministerstwo przejęło nadzór...

Polityk zauważył, że rynki hurtowe, które głównie pośredniczą w handlu owocami i warzywami, mają znaczący wpływ nie tylko na funkcjonowanie mniejszych sklepów w aglomeracjach miejskich, ale oddziałują na lokalne rolnictwo i sadownictwo w różnych częściach kraju.

- Znaczny stopień rozdrobnienia gospodarstw w Polsce sprawia, że to właśnie rynki hurtowe stanowią jeden z głównych, bezpośrednich rynków zbytu produktów rolnych dla niskohektarowych gospodarstw - podkreślił.

Jurgiel przypomniał, że hurtowe rynki rolno-spożywcze zostały utworzone w latach 1995-97 w ramach rządowego programu budowy i rozwoju rynków hurtowych, ich udziałowcami są m.in. agencje rządowe, Skarb Państwa, producenci rolni oraz kupcy.

Pod koniec lat 90. rozwój rynków został spowolniony. Obecnie rynki hurtowe w Polsce są luźno związane z aglomeracjami, w przeciwieństwie do wielu miast w Europie Zachodniej (m.in. Barcelony czy Paryża), które mocno wspierają swoje rynki hurtowe.

Krajowy Rejestr Długów, adam łącki, krd, hurtownie spożywcze

Hurtownie spożywcze coraz bardziej zadłużone

Deflacja, ostra konkurencja i wojna cenowa powoduje, że hurtownie spożywcze zalegają swoim wierzycielom 186 mln zł i jest to aż o 73 mln zł więcej niż w sierpniu ubiegłego roku - informuje Krajowy Rejestr Długów. W Krajowym Rejestrze...

- Problemem jest także to, że grupy producentów owoców i warzyw zazwyczaj nie korzystają z rynków hurtowych, tylko szukają możliwości eksportowych i współpracy z dyskontami. Nie są zainteresowane wzmocnieniem współpracy z rynkami hurtowymi, podczas gdy silniejsze związanie grup producenckich z rynkami hurtowymi w dłuższej perspektywie czasu stworzyłaby dla nich bardziej stabilny i efektywny kanał sprzedaży - zaznaczył Jurgiel.

Ze względu na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe, m.in. z uwagi na prężnie funkcjonujące sieci handlowe, zmiany w preferencjach konsumentów, zmiany w handlu detalicznym (m.in. silna konkurencja cenowa i promocyjna) oraz rozwój nowych technologii, niezbędne jest zdefiniowanie wyzwań stojących przed rynkami hurtowymi i określenie możliwych perspektyw ich rozwoju - uważa minister.

Jurgiel zapowiedział, że resort rolnictwa w tym roku przygotuje program rozwoju rynków hurtowych.

krzysztof jurgiel, wiśniowa, świętokrzyskie, handel ziemią, sprzedaż detaliczna, rozwój obszarów wiejskich

Jurgiel zapewnia: cały rząd dba o rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich

- Nasze działania koncentrujemy na poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. Chcemy poprawić pozycję rolnika - zapewniał w Waśniowie (woj. świętokrzyskie) Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Podczas spotkania z mieszkańcami szef resortu...

Cezary Kołota, prezes łódzkiego rynku hurtowego "Zjazdowa" podkreślił, że polskie rynki hurtowe nadążają za światowymi tendencjami w tym zakresie, ponieważ spełniają wymogi takie jak bezpieczeństwo i jakość produktów.

Natomiast Marian Sikora, szef Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych powiedział, że oczekiwania rolników co do rynków hurtowych były nieco inne. Chodziło o to, by  odbierał od rolnika towar i sam sprzedawał (obecnie rynek hurtowy udostępnia jedynie miejsce dla handlu).

Nie spełniły się także oczekiwania co do eksportu, rynki nie mają specjalnych magazynów, w których mógłby gromadzić produkty od małych gospodarstw i sprzedawać je zagranicę. Ale w sumie - jak podkreślił - istnienia rynku jest idealnym rozwiązaniem dla małych rolników, podobnie jak lokalnych ryneczków. Rolnik, który ma dobre produkty, bez trudu je tam sprzedaje.

W Polsce funkcjonuje obecnie o 14 rynków, z których 8 to podmioty z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Jest też kilka rynków (giełd) prywatnych. Największym rynkiem hurtowym są Bronisze koło Warszawy.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!