Rynki hurtowe mogą liczyć na wsparcie ministerstwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-11-2017,9:35 Aktualizacja: 15-11-2017,9:50
A A A

Resort rolnictwa chce wzmocnić działalność rynków hurtowych - powiedział na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa wiceminister Zbigniew Babalski. Jego zdaniem rynki są przeciwwagą dla sieci handlowych.

Ministerstwo przejęło nadzór nad rynkami hurtowymi od 1 stycznia. Jest ich 14, z których 8 to podmioty z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Rynki hurtowe są miejscem zaopatrzenia małych sklepów i zbytu produktów przez mniejsze gospodarstwa rolne.

Krajowy Rejestr Długów, adam łącki, krd, hurtownie spożywcze

Hurtownie spożywcze coraz bardziej zadłużone

Deflacja, ostra konkurencja i wojna cenowa powoduje, że hurtownie spożywcze zalegają swoim wierzycielom 186 mln zł i jest to aż o 73 mln zł więcej niż w sierpniu ubiegłego roku - informuje Krajowy Rejestr Długów. W Krajowym Rejestrze...

Zajmują się tym spółki: Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze w Gdańsku (udział Skarbu Państwa 96,06 proc.), Rolno-Przemysłowy Rynek Hurtowy "GIEŁDA HURTOWA" w Legnicy (92,68 proc.), Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka (87,96 proc.), Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego we Wrocławiu (86,30 proc.), Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu (81.87 proc.), Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach (71,83 proc.), Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy (65,48 proc.), Wałbrzyski Rynek Hurtowy (62,95 proc.), Podkarpackie Centrum Hurtowe AGROHURT w Rzeszowie (48,58 proc.), Małopolski Rynek Hurtowy w Tarnowie (36,06 proc.), Beskidzki Hurt Towarowy w Bielsko-Białej (29,91 proc.), Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe w Białymstoku (29,90 proc.), Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Elbląska (23,08 proc.) i Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu (4,45 proc.).

Sytuacja ekonomiczno-finansowa większości rolno-spożywczych rynków hurtowych jest dobra - stwierdził wiceminister. Po trzech kwartałach br. 13 spółek osiągnęło dodatnie wyniki finansowe. Wyniki te nie są jednak decydujące w ocenie funkcjonowania danego rynku.

rynek rolno-spożywczy w broniszach, małgorzata skoczewska, ceny warzyw i owoców

Warzywa droższe na rynku hurtowym w Broniszach

W ostatnich trzech tygodniach wzrosły ceny m.in. kapusty, marchwi, pietruszki i ziemniaków. Podaż warzyw zależy od temperatury, im zimniej tym mniej chętnych do handlu. Małgorzata Skoczewska, rzecznika rynku informuje, że najbardziej...

- Poznanie przejętych pod nadzór resortu spółek polega na obserwacji pracy, obserwacji, jakie działania są podejmowane. Więcej na temat rynków będzie można powiedzieć co najmniej po roku od przejęcia - tłumaczył wiceszef resortu rolnictwa.

Babalski dodał, że w planach niemal wszystkich rynków są nowe inwestycje - np. w Broniszach planowana jest duża inwestycja w postaci kolejnej hali o wartości ok. 50 mln zł. - Jest pozytywna decyzja właściciela nadzorującego, więc będzie można tę inwestycję prowadzić - powiedział.

Celem spółek jest długoterminowy wzrost wartości majątku, który ma być realizowany przez: poszukiwanie nowych kierunków rozwoju, pozyskanie nowych klientów, zapewnienie jakości świadczonych usług, zapewnianie najkorzystniejszych warunków prowadzenia handlu, spełnianie wymagań dotyczących jakości, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa żywności - wyliczał polityk.

Zauważył, że ostatnio dużo mówi się o zakazie handlu w niedzielę. Taki zakaz dla rynków hurtowych byłby jednak rujnujący, gdyż 35 proc. handlu odbywa się właśnie tego dnia. Dodał, że resort jest za tym, żeby ten zakaz nie dotyczył rynków hurtowych, jak również przedsiębiorców dokonujących zakupów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu