Rolnicy pozostali bez ochrony pól. Myśliwi jednak wrócą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2020,10:35 Aktualizacja: 16-04-2020,10:42
A A A

Rozporządzenie nakładające ograniczenia m.in. w przemieszczaniu się w związku z koronawirusem, zabraniało de facto myśliwym wykonywania odstrzałów i szacowania szkód łowieckich. Zaprotestowały organizacje rolnicze. W nowym akcie pojawiła się istotna poprawka.

W wystąpieniu do premiera Mateusza Morawieckiego rolnicza "Solidarność" wytknęła, że rządowe rozporządzenie z 10 kwietnia nie uwzględnia odstępstw zawartych we wcześniejszym rozporządzeniu z 1 kwietnia, które dotyczyły możliwości prowadzenia gospodarki łowieckiej.

dzieci na polowaniu, ustawa, prawo, Sejm

Dzieci na polowaniu. Sejm zajmie się nowelizacją Prawa łowieckiego

Obywatelski projekt dot. zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, projekt noweli Prawa łowieckiego, zakładający dopuszczenie dzieci do udziału w polowaniach, oraz projekt tzw. ustawy stop 447 - to niektóre z punktów obrad rozpoczynającego...

Tym samym myśliwi nie mieli możliwości prowadzenia odstrzałów, w tym sanitarnych dzików w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Ponadto - jak wskazała Wielkopolska Izba Rolnicza - postanowienia rozporządzenia nie pozwalały na dokonywanie oględzin związanych z szacowaniem szkód łowieckich.

"Ze strony kół łowieckich nie będzie możliwości zabezpieczania pól rolników przed szkodami. Skoro prawo nie pozwala rolnikom na przepłaszanie dzikich zwierząt z własnych pól, pozostaną one bez żadnej ochrony" - zaznaczała WIR.

A rolnicza "S" dodała, że uniemożliwianie realizacji polityki łowieckiej może w konsekwencji doprowadzić do znacznych strat wśród rolników, dalszego rozprzestrzeniania się ASF, a w konsekwencji do bankructwa wielu gospodarstw rodzinnych, produkujących przecież żywność.

"Solidarność" zawnioskowała oczywiście do szefa rządu o pilną zmianę zapisów rozporządzenia. Natomiast Krajowa Rada Izb Rolniczych w wystąpieniu do premiera zaproponowała konkretną korektę.

myśliwi, dziki, odstrzał sanitarny dzików, KZP-TCH POLPIG, żywność, asf, wirus asf, trzoda chlewna

Myśliwi nie polują a hodowcy świń biją na alarm

Ministerstwo Środowiska wydało komunikat precyzujący zakaz wstępu do lasu również dla myśliwych. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że znacząco zmniejszy on możliwości działań związanych z walką...

Chodziło o dodanie punktu nr 5 w par. 5 (określającym wyjątki spod obostrzeń), umożliwiającego wykonywania czynności określonych w ustawach Prawo łowieckie oraz o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

15 kwietnia wydano nowelizację rozporządzenia z 10 kwietnia. We wspomnianym par. 5 zmieniono brzmienie punktu 1.

Tym samym zgodne z prawem jest teraz przemieszczanie się danej osoby w celu: "wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, lub realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych".

Tym samym - choć nie jest to najbardziej jednoznacznie brzmiący przepis - należy stać na stanowisku, że myśliwi znowu mogą wykonywać odstrzały, w tym sanitarne dzików.

"Zmiana w par. 5 umożliwi szacowanie szkód w zakresie upraw i płodów rolnych wyrządzonych przez zwierzynę" - czytamy ponadto w uzasadnieniu do rozporządzenia.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!