Rolnicy ostrzegają: niższe plony, to droższa żywność

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-02-2022,14:30 Aktualizacja: 22-02-2022,12:47
A A A

Organizacje rolnicze ostrzegają, że nastąpi znaczny spadek plonów, a konsumenci muszą przygotować się na kolejne podwyżki cen.

"Nasz Dziennik" informuje, że rolnictwo zapłaci wysoką cenę za wciąż nierozwiązany kryzys na rynku nawozów. Już w tym roku należy spodziewać się dużego spadku produkcji żywności. Według cytowanego Wiktora Szmulewicza, prezesa KRIR musimy przygotować się na to, że w sytuacji, gdy nie ma nawozów, plony będą dużo niższe.

Koszty produkcji żywności, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Renata Juszkiewicz

Koszty produkcji żywności idą w górę. Klienci odczuwają to przy kasach

Wzrost kosztów produkcji żywności przekłada się na dwucyfrowe podwyżki cen u producentów, co przy sklepowej kasie odczuwają klienci - zauważyła Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. POHiD szczegółowo przeanalizowała - w...

- Z naszych obserwacji wynika, że wśród niektórych upraw spadek wyniesie 50 proc. Ogólnie spadek plonów w całym kraju osiągnie minimum 20 proc. - mówi gazecie.

"ND" stwierdza, że pomimo obniżenia podatku VAT na nawozy ich ceny są dalej na wysokim poziomie. - Stale rosną i są poza zasięgiem rolników. A już na koniec lutego powinny rozpocząć się pierwsze nawożenia - zauważa Edward Kosmal, lider NSZZ RI "Solidarność" województwa zachodniopomorskiego. Według niego rolnicy z pewnością nie kupią tyle nawozów, ile w poprzednich latach. - Trzeba się więc przygotować na spadek plonów - mówi.

"Nasz Dziennik" zaznacza, że konsekwencją niższej podaży będzie wzrost cen żywności. Dodaje, że rolnicy liczą na kolejne działania rządu.

"Zakres pomocy, którą mogliby otrzymać rolnicy, rozstrzygnie się w Brukseli, ale dopiero 2 marca, gdy Komisja Europejska przedstawi możliwe działania, które zostaną podjęte wobec galopujących cen nawozów" - zwraca uwagę gazeta.

eksport żywności, Henryk Kowalczyk, mięso i produkty mięsne, ziarno zbóż i przetwory

Polska ponownie zarobiła rekordowo dużo na eksporcie żywności

W 2021 r. padł kolejny rekord eksportu polskiej żywności. Jego wartość zwiększyła się w stosunku do 2020 r. o 9 proc. i osiągnęła nienotowany dotąd poziom 37,4 mld euro (170,8 mld zł) - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. - Krajowi...

- Rolnicy ostrzegają, że bez nawozów nie wyprodukują odpowiedniej ilości żywności, czyli jest to sytuacja, z którą wkrótce będą musieli się mierzyć systemowo - podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Były minister rolnictwa zwraca uwagę, że wiosną jest konieczne zasilenie roślin zasianych jesienią oraz tych, które wkrótce będą wysiewane. - Jeśli tego nie będzie (...) czeka nas spadek produkcji roślinnej, co przełoży się na dochody gospodarstw i spowoduje spadek produkcji zwierzęcej, bo zacznie brakować pasz. Kolejne lata tylko będą pogłębiać kryzys - przewiduje.

Szmulewicz nie wyklucza, że w sytuacji wysokich kosztów produkcji przetwórcy sięgną po tanią żywność z importu. - I tak rolnik nie dość, że będzie musiał mierzyć się z wysokimi kosztami produkcji, to jeszcze nie będzie miał gdzie sprzedać tego, co wyprodukuje - stwierdza w rozmowie z dziennikiem.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu