Rolnicy coraz chętniej ubezpieczają mienie. Jest spora oferta polis

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2017,10:45 Aktualizacja: 13-12-2017,12:02
A A A

Nawet o jedną czwartą wzrosło zainteresowanie rolników ubezpieczeniami upraw po wprowadzeniu dopłat do składek z budżetu państwa w maksymalnej wysokości 65 proc. Do kupowania polis skłaniają ich też anomalia pogodowe, które niszczą uprawy i budynki.

- Największym zainteresowaniem dla klientów z sektora agro w ostatnich czasach cieszą się ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa - powiedziała podczas debaty Newserii Biznes Anna Kaczyńska-Zielińska, kierownik Zespołu Produktowego w PZU.

krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, sejmowa komisja rolnictwa, ubezpieczenie społeczne rolników

Nie ma mowy o likwidacji odrębnego ubezpieczenia społecznego rolników

Preferencyjne systemy emerytalne, jak na przykład działający w Polsce dla rolników, należy reformować, a nie likwidować - zaleca Komisja Europejska państwom Wspólnoty. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa odniósł się do...

- Na pewno sprzyja temu nowa ustawa o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich, która została uchwalona w tym roku. Dokument wprowadził maksymalne dopłaty do składek dla rolników w wysokości 65 proc. Tak naprawdę gospodarz płaci zatem tylko 35 proc. składki dla zakładu ubezpieczeń, więc to na pewno sprzyja wzrostowi sprzedaży - dodała ekspertka.

Jak dodaje, w tym roku co piąty klient ubezpieczający uprawy jest nowy.

Od 2017 roku państwo dopłaca rolnikom z budżetu niemal dwie trzecie składki.

Produkty takie ma pięć zakładów ubezpieczeń, które podpisały umowę z ministerstwem rolnictwa na 2017 rok.

To PZU, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW", Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group.

[WIDEO] Mówi Anna Kaczyńska-Zielińska, kierownik Zespołu Produktowego PZU


ubezpieczenie upraw, klęski żywiołowe, susza, grad, huragan

Zmienia się klimat i jest sporo wyzwań. Rynek ubezpieczeń czekają zmiany?

380 uczestników z 40 krajów gościło na tegorocznym kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Rolnych AIAG, który odbył się w Warszawie. Podczas 4-dniowego spotkania, którego gospodarzami byli Concordia...

- Dużym zainteresowaniem cieszą się także ubezpieczenia mienia ruchomego w gospodarstwach rolnych i ubezpieczenia agrocasco dla klientów, czyli ubezpieczenie maszyn rolniczych w ofercie all risk. Nasza oferta dla klientów agro jest bardzo szeroka. Oferujemy ubezpieczenia obowiązkowe - jesteśmy liderem na polskim rynku w segmencie ubezpieczeń obowiązkowych budynków i OC rolników. Około 70 proc. rolników w Polsce jest ubezpieczonych w PZU - mówi przedstawicielka PZU.

Z danych przytaczanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wynika, że polscy rolnicy najczęściej ubezpieczają budynki w gospodarstwie rolnym (90 proc.) oraz wykupują polisy odpowiedzialności cywilnej (88 proc.).

40 proc. rolników decyduje się na zapewnienie ochrony przed finansowymi skutkami uszkodzenia lub zniszczenia ruchomości rolniczych.

Jedynie 10-12 proc. ubezpiecza uprawy, a tylko 5-8 proc. żywy inwentarz.

ubezpieczenia, Poczta Polska, rolnictwo,

AGRO Ubezpieczenia, czyli uprawy ubezpieczysz na poczcie

Dzięki współpracy Poczty Polskiej, Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (PTUW) i Funduszowi Składkowemu Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR), polscy rolnicy mają dostęp do nowej oferty ubezpieczeń przygotowanej...

- Dodatkowo mamy ubezpieczenia specyficzne - np. dla hodowców zwierząt od ryzyka chorób i padnięcia. Są polisy dla drobnych przedsiębiorców rolnych, np. producentów pasiek, ryb w chowie stawowym, zwierząt futerkowych. Dodatkowo mamy jedno z najlepszych ubezpieczeń na rynku dla sektora drobiarskiego. Jesteśmy głównym ubezpieczycielem kurników i dodatkowo ubezpieczamy drób, który znajduje się w kurnikach - wylicza Anna Kaczyńska-Zielińska.

Mimo niekorzystnych w tym roku warunków pogodowych kwota odszkodowań rolnych wypłaconych w trzech kwartałach br. przez PZU była niższa niż przed rokiem. Wówczas z powodu nawałnic ubezpieczyciel wypłacił o 230 mln zł więcej, niż wynosiła średnia z poprzednich 3 lat. Głównie dzięki temu czynnikowi zysk z ubezpieczeń masowych PZU wzrósł w tym czasie o 559 mln zł, czyli dwuipółkrotnie.

- Zachęcamy producentów zbóż do ubezpieczenia upraw. Do tej pory nie byli tym zainteresowani, bo nie czuli zagrożenia. Teraz coraz częściej - z uwagi na anomalie pogodowe, występujące - widzimy rosnące zainteresowanie. Więcej klientów ubezpiecza uprawy, np. od ryzyka gradobicia, deszczu nawalnego, huraganu,  a aż 90 proc. producentów rzepaku od ryzyka złego przezimowania - mówi na koniec Anna Kaczyńska-Zielińska.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj