Nie ma mowy o likwidacji odrębnego ubezpieczenia społecznego rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2017,14:50 Aktualizacja: 13-10-2017,15:05
A A A

Preferencyjne systemy emerytalne, jak na przykład działający w Polsce dla rolników, należy reformować, a nie likwidować - zaleca Komisja Europejska państwom Wspólnoty.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa odniósł się do zawartego we wniosku o jego odwołanie zarzutu rzekomego wyrażania "milczącej zgody na likwidację Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego".

krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, sejmowa komisja rolnictwa, zatrudnienie w krus, rafał romanowski

KRUS dobrze służy rolnikom i trzeba go chronić. Nie ma mowy o likwidacji

Wiele emocji towarzyszyło obradom sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi poświęconemu Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Spotkanie rozpoczęło się od informacji o stanie zatrudnienia, a zakończyło... na obronie instytucji przed zakusami...

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa szef resortu przypomniał, że to poprzednio rządząca koalicja PO-PSL przygotowała i negocjowała z Brukselą dokument pod tytułem Umowa Partnerstwa, w którym były zawarte zapisy o reformie systemu ubezpieczenia społecznego rolników.

Polityk zacytował jego fragment: "Plan prac rządu przewiduje reformę systemu ubezpieczenia społecznego rolników i określa cele tej reformy. Obejmują takie kwestie, które będą miały pośredni wpływ na zwiększenie mobilności ubezpieczonych w systemie. Trwają prace nad założeniami reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników, której istotą będzie racjonalizacja wydatków budżetowych na system. Dla realizacji tego celu konieczne jest jednak wprowadzenie w Polsce obowiązku powszechnej rachunkowości w gospodarstwach rolnych oraz włączenie rolników do powszechnego systemu podatkowego".

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, e-składki, składki rolnicze, Krajowa Izba Rozliczeniowa

KRUS wprowadza e-składki. Porozumienie już podpisane

Przez portal Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (eKRUS.gov.pl) będzie wkrótce możliwe opłacanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego w formie bezpośrednich zleceń płatniczych on-line. W tym celu...

- Komisja Europejska wiązała dotychczasowe zalecenia właśnie z tymi zapisami. Obecnie nie są formułowane w kierunku włączenia rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w 2017 roku należy reformować preferencyjne systemy emerytalne, m.in. ubezpieczenia społecznego rolników i nie ma mowy o ich likwidacji - zapewniał Jurgiel.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) potwierdził, że Unia Europejska rzeczywiście przez parę lat sugerowała, by w krajach członkowskich znieść rozróżnienie systemów zabezpieczenia emerytalno-rentowego.

- Ale my zawsze zdecydowanie mówiliśmy, że dopóki PiS będzie funkcjonował i miał wpływy, to Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jako szczególny system zabezpieczenia społecznego rolników będzie funkcjonować - przekonywał przedstawiciel rządzącej partii.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj