Reforma Prawa łowieckiego? Dorożała odpowiada ws. zakazów polowań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2025,10:05 Aktualizacja: 21-07-2025,10:24
A A A

Nie planujemy wprowadzenia całkowitego zakazu polowań w weekendy i dni wolne od pracy – zapewnia wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała w kontekście reformy Prawa łowieckiego.

W sprawie „planowanej i prowadzonej reformy Prawa łowieckiego bez uwzględnienia argumentów przedstawianych przez środowiska zależne od gospodarki łowieckiej” wystąpili do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zadane przez nich w interpelacji pytania dotyczyły zakazu stosowania technologii optoelektrycznych w łowiectwie czy zakazu polowań w weekendy i inne dni wolne od pracy.

mkiś, dorożała, dziki, populacja dzików

Populacja dzików do redukcji? Wiceminister Dorożała odpowiada

Resort klimatu i środowiska odpowiedział na wystąpienie w sprawie rozwiązania problemu zwiększającej się populacji dzików. Zwierzęta te odpowiadają m.in. za rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). W swojej interpelacji...

Ponadto parlamentarzyści PiS dociekali, „jaka przesłanka leży u podstaw zmniejszenia liczby odstrzałów sanitarnych dzików?”.

„Planowane przez resort nałożenie ograniczeń na odstrzał dzików negatywnie przełoży się bezpośrednio na bezpieczeństwo sanitarne hodowli trzody chlewnej. Nie można dopuścić do sytuacji, że wskutek wzrostu liczby dzików zarażonych wirusem ASF (a do tego prowadzi ta regulacja) producenci będą ryzykować likwidacją swoich chlewni i będą ponosić wielomilionowe straty. Odszkodowania będzie wtedy musiało płacić państwo polskie. Jest to scenariusz nie do przyjęcia” – brzmiała interpelacja.

Optoelektryka bez zakazów

W odpowiedzi Mikołaj Dorożała podkreśla, że MKiŚ nie przewiduje wprowadzenia zakazu stosowania technologii optoelektrycznych w prawie dotyczącym łowiectwa.

„Obecnie nie są również prowadzone żadne prace legislacyjne zmierzające do ograniczenia możliwości wykorzystywania tego rodzaju urządzeń. W związku z powyższym brak jest podstaw do formułowania przesłanek uzasadniających wprowadzenie takiego zakazu” – wskazuje wiceminister Dorożała.

Ograniczenia w polowaniach

Jak zapewnia, jego resort nie planuje również (w Prawie łowieckim) wprowadzenia całkowitego zakazu polowań w weekendy i dni wolne od pracy.

płoszenie zwierząt łownych, płoszenie zwierząt, wniosek, krir

Łacina i opłaty – nie tak łatwo o zgodę na płoszenie zwierząt z upraw

Nowelizacji przepisów ustawy Prawo łowieckie w zakresie m.in. zezwoleń na płoszenie zwierzyny łownej - domagają się izby rolnicze. Problem ze szkodami w uprawach powodowanymi przez dziką zwierzynę, także tą chronioną przez prawo, z roku na...

„Rozważane jest natomiast ograniczenie organizowania polowań zbiorowych na wybranych obszarach, w szczególności w tzw. lasach społecznych, czyli terenach o zwiększonym natężeniu ruchu rekreacyjnego. Celem proponowanych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z lasów w czasie wolnym od pracy, a więc co do zasady w weekendy oraz dni ustawowo wolne. Jednocześnie zachowana zostanie możliwość prowadzenia innych form polowań, co zapewni kontynuację działań w zakresie zarządzania populacją zwierzyny oraz ograniczania szkód w rolnictwie” – wyjaśnia wiceszef MKiŚ.

Odstrzały dzików poza MKiŚ

Odnosząc się natomiast do kwestii zmniejszenia liczby odstrzałów sanitarnych dzików podkreśla on, że MKiŚ nie posiada kompetencji decyzyjnych w tym zakresie.

„Decyzje te należą do głównego lekarza weterynarii i podejmowane są na podstawie bieżącej sytuacji epizootycznej oraz zaleceń służb weterynaryjnych” – precyzuje Dorożała.

Poleć
Udostępnij