PSL przygotowuje projekt ustawy dot. pracy sezonowej w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
02-04-2017,16:55 Aktualizacja: 02-04-2017,17:08
A A A

Proponowane regulacje mają obejmować wszystkich zatrudnianych tam pracowników, w tym obcokrajowców – poinformował szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

- W najbliższych tygodniach złożymy tę ustawę do Sejmu – zapowiedział prezes PSL podczas czwartkowej wizyty w Płocku (woj. mazowieckie). Jak wyjaśnił Kosiniak-Kamysz, opracowywany przez klub parlamentarny ludowców projekt nowych regulacji ma m.in. „wyjść naprzeciw bolączkom rolników, którzy nie są w stanie zatrudniać na umowę o pracę mieszkańców ze Wschodu”, np. z Ukrainy.

- Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie polskiego rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa bez pracowników zza wschodniej granicy, bo trudno dziś o pracownika w tych ciężkich warunkach pracy – zaznaczył prezes PSL. Dodał, że w projekcie ustawy specjalnie wyodrębniono rolnictwo, ogrodnictwo i leśnictwie, gdyż „potrzeba sezonowości pracy jest tam bardzo duża”.

rolnictwo, praca w rolnictwie, pracownicy sezonowi, zbiory, ogrodnictwo,

Rolnictwo potrzebuje coraz więcej pracowników sezonowych

W najbliższych latach zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie będzie rosło o 1 proc. rocznie - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Jego zdaniem najbardziej potrzebne są ręce do pracy w ogrodnictwie. -...

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że przygotowywane przez ludowców rozwiązania dotyczące sezonowego zatrudnienia „będą dotyczyć wszystkich, nie tylko obcokrajowców”.

- Chodzi o to, żeby umowa o pracę była, jak najprostsza. Myślimy o takim ryczałcie na ubezpieczenie, szczególnie wypadkowe i zdrowotne. Myślimy też o możliwości powtarzalności tej sezonowości pracy, żeby związać pracownika sezonowego z jednym gospodarzem, żeby on też miał poczucie stabilności – oświadczył szef PSL. Dodał, iż proponowane przez ludowców regulacje mają ograniczać „szarą strefę” w zatrudnianiu pracowników sezonowych „na czarno”, którzy pozbawieni są ubezpieczeń wypadkowych czy zdrowotnych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu