Rolnictwo potrzebuje coraz więcej pracowników sezonowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2017,11:35 Aktualizacja: 10-03-2017,11:55
A A A

W najbliższych latach zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie będzie rosło o 1 proc. rocznie - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Jego zdaniem najbardziej potrzebne są ręce do pracy w ogrodnictwie.

- Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wyliczył, że w ciągu roku w gospodarstwach indywidualnych potrzeba ok. 450-500 tys. pracowników sezonowych na 45-50 dni - mówił polityk podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

koniunktura, koniunktura w rolnictwie, Szkoła Główna Handlowa, wskaźnik koniunktury, ceny żywności

Tego jeszcze nie było. Koniunktura w rolnictwie poprawiła się w styczniu

W styczniu, czwarty kwartał z rzędu, poprawiła się koniunktura w rolnictwie - wynika z najnowszego badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.   Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) co prawda poszła w...

Dodał, że równocześnie na wsi mamy ukryte bezrobocie, oceniane na 500-550 tys. osób, ale z różnych względów nie ma tam chętnych do podjęcia pracy sezonowej.

Niedobory siły roboczej mają charakter sezonowy, głównie występują w okresie prac polowych i zbiorów płodów rolnych, czyli od początku kwietnia do połowy maja, oraz na jesieni. Okresowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, w ocenie IERiGŻ, występuje u 27 proc. gospodarstw rolnych.

Brak rąk do pracy wynika z braku możliwości zmechanizowania niektórych prac, a głównie zbioru owoców. Szacuje się, że gospodarstwa sadownicze zatrudniają ok. 80 proc. pracowników sezonowych w rolnictwie. Najczęściej to obywatele Ukrainy. Przy zbiorach owoców może być zatrudnionych 250-260 tys. osób przez 70 dni.

Zdaniem Zarudzkiego zapotrzebowanie na pracowników będzie rosło m.in. z powodu starzenia się mieszkańców wsi, dlatego procedury przy zatrudnianiu cudzoziemców do prac dorywczych powinny być proste.
spółdzielnie rolników, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, produkty rolne, sprzedaż produktów rolnych

Ulgi podatkowe mają być zachętą do tworzenia spółdzielni rolniczych

W tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o spółdzielniach rolniczych. Jej celem jest kompleksowe uregulowanie zasad i sposobu ich funkcjonowania. Zachętą do ich zakładania mają być lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia takiej...

Obecny na posiedzeniu komisji Stanisław Szwed, wiceminister pracy poinformował, iż pracownicy sezonowi najczęściej zatrudniani są w oparciu o umowy o dzieło (w 2016 r - 80 proc.), co oznacza, że pracodawców nie obowiązywały przepisy Kodeksu pracy, płacy minimalnej czy nie było obowiązku ubezpieczenia społecznego.

Wiceminister przypomniał, że od 2006 r. obowiązuje w naszym kraju uproszczona procedura uzyskiwania zezwoleń do prac sezonowych. Została ona wprowadzona, by ułatwić pozyskanie pracowników zagranicznych. Dotyczy sześciu naszych wschodnich sąsiadów m.in. Ukrainy. Wystarczy, że osoba poszukująca pracowników złoży w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy.

Szwed zaznaczył, że taka procedura powoduje jednak nadużycia i resort pracy zamierza zmienić przepisy, aby uszczelnić system. Złożenie oświadczenia upoważnia do otrzymania wizy, ale nie oznacza, że osoba podejmie pracę u konkretnego pracodawcy. W 2016 r. złożono 1,3 mln oświadczeń, w tym chęć zatrudnienia w rolnictwie zgłosiło 337 tys. pracodawców (stanowi to 26 proc. wszystkich oświadczeń).

Wiceszef resort pracy poinformował, że projektowana nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów. Wdraża ona unijne przepisy. Dotychczasowy system oświadczeń zostanie utrzymany, ale za złożenie oświadczenia proponuje się 30 zł opłaty - zaznaczył Szwed.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj