Przewoźnicy nie wiedzą na czym stoją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2016,8:40 Aktualizacja: 04-02-2016,9:16
A A A

Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa poinformował, że nie udało się osiągnąć porozumienia ze stroną rosyjską w sprawie zezwoleń transportowych na wjazd do Rosji bowiem warunki zaproponowane przez Rosjan były nie do przyjęcia.

- Próbowaliśmy uzgodnić warunki, na których dotkliwość nowych rosyjskich regulacji będzie mniejsza. Niestety, to co przedstawiła nam druga strona dla naszych przewoźników okazało się nie do przyjęcia. Próbowaliśmy rozstrzygnąć to na gruncie umowy między Polską a Federacją Rosyjską dotyczącej transportu, jednak strona rosyjska chciała stosować prawo Federacji, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym - ujawnił Szmit, który spotkał się z Nikołajem Asaułą, swoim odpowiednikiem.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, elżbieta kisil, zezwolenia dla polskich kierowców

Rosja pozwoli wyjechać polskim kierowcom do 15 lutego

Strona rosyjska zgadza się na polską propozycję, aby do 15 lutego kierowcy, który wjechali na teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń, mogli bez przeszkód opuścić ten kraj - poinformowała Elżbieta Kisil,...

Jak podkreślił, przyjęcie zaproponowanych przez Rosjan warunków oznaczałoby, "że 85 proc. polskich przewoźników zostanie wyeliminowanych z rynku rosyjskiego".

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od poniedziałku toczyły się rozmowy na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 r.

Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 r. były ważne do 31 stycznia 2016 r. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

W grudniu ubiegłego roku Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej między Polską a Rosją z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy oboma krajami.

Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.

- Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej zgodzili się, że prawo które tak nas dyskryminuje zostanie zmienione. Zadeklarowali, że w ciągu dwóch miesięcy nastąpi korekta prawodawstwa FR w kierunku, który dzisiaj wydyskutowaliśmy. Ponadto przystąpimy do prac nad nową umową, która zapobiegnie tego typu sytuacjom - zaznaczył Szmit.

Wiceminister dodał, że nie wie, czy do 15 lutego uda się zawrzeć porozumienie z Rosjanami.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu