Prokuratura odpiera zarzuty. Rolnicy działali dla zysku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2015,8:05 Aktualizacja: 13-10-2015,8:40
A A A

Śledczy przekonują, że gospodarze nie działali w obronie polskiej ziemi, lecz aby "zaspokoić własny, prywatny interes".

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zwołała specjalną konferencję prasową w sprawie rolników podejrzanych o utrudnianie przetargów organizowanych przez szczeciński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych na sprzedaż i dzierżawę ziemi rolnej. Wobec pięciu osób szczeciński sąd zastosował areszt, a wobec trzech kolejnych areszt warunkowy.  

ziemia_zakup_dzierzawa

Rolnicy podejrzani o ustawianie przetargów

6 października policja zatrzymała jedenastu rolników spod Pyrzyc (Zachodniopomorskie) i b. pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych. Usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu utrudnianie...

Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik prokuratury powiedziała, że zarzuty dotyczące działań śledczych mówiące, że rolnicy działali w obronie polskiej ziemi, są chybione. - Oni działali, aby zaspokoić swój własny, prywatny interes. Chodziło im o to, aby nabyć ziemię na najbardziej korzystnych dla siebie warunkach, za jak najniższą cenę - powiedziała.

- Było to działaniem na szkodę właściciela tej ziemi, na szkodę agencji. Gdyby inni rolnicy mogli przystąpić do licytacji i normalnie w niej uczestniczyć, to byłaby rzetelna, normalna licytacja, normalny przetarg. Cena byłaby na pewno znacznie wyższa, ponieważ mamy na to przykłady, że w przetargach, które nie były ustawione, cena, za którą rolnicy kupowali ziemię, była dwukrotnie wyższa niż ta, którą na początku oferowała agencja - wytłumaczyła.

Wojciechowicz przypomniała zasady przetargów. - Przetargi ograniczone dedykowane są określonej grupie osób. W tym wypadku chodziło o osoby zameldowane na terenie powiatu pyrzyckiego i Lipian. Byli to rolnicy indywidualni - tacy, których gospodarstwo nie miało więcej niż 300 ha.
jarosław kaczyński, jakub stefaniak, Henryk Smolarz

Rolnicy i rolnictwo w wyborczej grze. PSL odpowiada PiS

PiS w sprawie zatrzymania rolników w Pyrzycach i ochrony polskiej ziemi rolnej przekroczył "Rubikon absurdu" - uważają politycy PSL. Konferencja PSL to pokłosie kontrowersji wokół zatrzymania w zeszłym tygodniu pięciu...

Prokuratura zaznacza, że dotąd nie wpłynęła żadna skarga na czynności policji związane z zatrzymaniami, ani na zastosowane w sprawie środki zapobiegawcze. Rzeczniczka podkreśliła, że "prokuratura jest instytucją niezależną i apolityczną; w swoich działaniach nie kieruje się kalendarzem wyborczym".

Podczas konferencji przekazano informację, że podstawą do wszczęcia postępowania, oprócz zawiadomienia złożonego przez dyrektora agencji, były ustalenia z działań operacyjnych policji. - Konkretnie chodzi o podsłuchy, a także zawiadomienia innych osób, które były pokrzywdzone działaniami tej grupy - ujawniła.

Wojciechowicz dopytywana, w jaki sposób rolnicy blokowali udział innych osób w przetargach, odpowiedziała, że tych informacji nie może ujawnić. - Prokurator nie wyraził zgody na przekazanie informacji, jakiego rodzaju działania były podejmowane w stosunku do innych rolników. Były takie sytuacje, kiedy osoby te były nakłaniane, by nie licytować i nie brać udziału w przetargach - oznajmiła na koniec.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu