Ponad 120 tys. osób skorzystało z transferu OFE-ZUS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2016,9:40 Aktualizacja: 02-08-2016,11:50
A A A

Ponad 120 tys. osób skorzystało z możliwości zdecydowania, czy części składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dowiedziała się PAP w poniedziałek w ZUS.

Do 31 lipca można było zdecydować, co będzie się działo z częścią składki odprowadzaną przez pracodawcę. Z poniedziałkowych danych wynika, ze ZUS otrzymał do końca "okienka transferowego" deklaracje od 120 tys. 548 osób. Część deklaracji napłynie jeszcze pocztą.

emerytura, ZUS, subkonto w ZUS, OFE, Otwarte Fundusze Emerytalne, nasza emerytura

Ostatnia szansa, aby zdecydować o naszych emeryturach

Niedziela jest ostatnim dniem tzw. okna transferowego, kiedy można decydować o tym, czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część w wysokości 2,92 proc. wynagrodzenia przekazywać do OFE. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych...
Z otrzymanych już oświadczeń przetworzono 76 tys. 240 deklaracji (ok. 63 proc.). Z tej liczby przekazywanie części składki OFE wybrało 90 proc. - 68 tys. 651 osób, a pozostawienie jej na subkoncie w ZUS 7 tys. 589 osób.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, który poinformował o statystyce, zaznaczył, że deklaracje spływające pocztą nie powinny zasadniczo zmienić tych liczb. Przypomniał, że deklaracje złożone po 31 lipca nie będą uwzględnione a kolejna możliwość zmiany nastąpi za cztery lata.

Do ZUS trafia co miesiąc 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania składki w całości na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

emerytury, emerytura roilnika, Wielkopolska Izba Rolnicza, rząd, ustawa

Nie będzie wcześniejszych emerytur dla rolników

W opinii rządu, w przypadku rolników indywidualnych powinno nastąpić obniżenie wieku emerytalnego, bez możliwości przechodzenia na tzw. wcześniejszą emeryturę. Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt nowelizacji...
Tzw. okienko transferowe od 1 kwietnia do 31 lipca zostało otwarte po raz pierwszy od dwóch lat. Pozwalało zmienić już dokonany wybór i zdecydować, czy 2,92 proc. składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń trafi do ZUS, czy też ta część składki trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoby rozpoczynające pracę od razu stają przed decyzją, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy z OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych.

Deklaracji nie składały osoby, które do ukończenia wieku emerytalnego miały 10 lub mniej lat. ZUS zgodnie z ustawą nie odprowadzania ich składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS zgodnie z tzw. regułą suwaka.

Następne okno transferowe - od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu