Nie będzie wcześniejszych emerytur dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2016,21:55 Aktualizacja: 31-07-2016,22:12
A A A

W opinii rządu, w przypadku rolników indywidualnych powinno nastąpić obniżenie wieku emerytalnego, bez możliwości przechodzenia na tzw. wcześniejszą emeryturę.

Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z zapowiedziami zakłada on powrót do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego przed 1 stycznia 2013 r.

60 i 65 lat na emeryturę

Według projektu prezydenckiego wiek emerytalny powinien wynosić co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i co najmniej 65 lat w przypadku mężczyzn.

praca, obniżenie wieku emerytalnego, rząd PiS, Mateusz Morawiecki

Obniżenie wieku emerytalnego? Wicepremier popiera

Popieram obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale ci, którzy mogą i chcą pracować dłużej, nie powinni być "wypychani do "szarej strefy" - powiedział w Warszawie wicepremier i minister...
Nowe propozycje przewidują także uchylenie przepisów dotyczących emerytury przejściowej.

W oficjalnym rządowym stanowisku do projektu ustawy jest też mowa o rolnikach. "Zdaniem rządu, powrót do obowiązującego przed 2013 r. wieku emerytalnego nie powinien oznaczać utrzymywania preferencyjnych zasad przechodzenia na emeryturę przez rolników oraz w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, po 31 grudnia 2017 r." - czytamy.

A dalej napisano: "w przypadku rolników indywidualnych powinno nastąpić obniżenie wieku emerytalnego, bez możliwości przechodzenia na tzw. wcześniejszą emeryturę, przy pozostawieniu dotychczasowej zasady wypłaty emerytury bądź renty rolniczej w całości w przypadku prowadzenia działalności rolniczej przez emeryta lub rencistę rolnego wraz z małżonkiem, który nie nabył jeszcze prawa do takiego świadczenia i podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy, tj. obowiązkowo".

Ciężka praca bez urlopów

Rolnicy, którym przytoczyliśmy zapis o braku możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, nie ukrywali zdumienia, a czasem i oburzenia.

emerytura,renta,prezydent,prawo,przepisy,rolnictwo,praca

Obniżenie wieku emerytalnego tak, ale po analizie skutków ekonomicznych

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała uwagi do prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem samorządu rolniczego, obniżenie wieku...
Ich zdaniem, ze względu na charakter pracy, rolnikom należą się przywileje emerytalne na najwyższym poziomie. - Wyższym niż nawet policjantom, wojskowym czy górnikom - usłyszeliśmy od jednego z gospodarzy.

Dlaczego? Najczęściej wymieniane argumenty dotyczą ciężkiej, mozolnej, codziennej pracy fizycznej w warunkach zapylenia powietrza, upałów lub mrozów, deszczów itp. Poza tym rolnicy na co dzień narażeni są na kontakty ze szkodliwymi pestycydami czy nawozami chemicznymi.

A nie wolno zapominać także o wysiłku psychicznym, stresie związanym z nieprzewidywalnością warunków atmosferycznych czy cen płodów. Dodatkowo dochodzi mnóstwo roboty papierkowej, związanej z wnioskami o różnego rodzaju płatności czy też obszerną dokumentacją, jaką trzeba prowadzić, mając dzisiaj gospodarstwo.

obniżenie wieku emerytalnego, rząd PiS, prezydent Andrzej Duda, projekt ustawy

Rząd zaakceptuje obniżenie wieku emerytalnego?

Premier Beata Szydło zapowiedziała w środę, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego zakładającym możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku...
- Pracujemy świątek, piątek i niedziela i nie po osiem, a po dwanaście i więcej godzin. Zwłaszcza latem. O urlopach można zapomnieć - przypomina nasz rozmówca.

Następcy będą coraz starsi?

Do rządowego stanowiska krytycznie odniosła się już także Wielkopolska Izba Rolnicza. Uważa ona za w pełni uzasadnione pozostawienie rolnikowi swobody decyzji co do możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami, tj. 30 lat pracy i ubezpieczenia w KRUS i ukończenia wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

"Brak możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę nie pozostanie bez wpływu na strukturę wiekową osób zatrudnionych w rolnictwie. Gospodarstwa przekazywane będą następcom później, przez co przejmować je będą osoby coraz starsze. Warunki konkurencji na wspólnotowym rynku wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania rynków rolnych, opłacalności produkcji, metod gospodarowania czy nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość daje tutaj przewagę ludziom młodym, aktywnym oraz otwartym i gotowym na zmiany" - wskazuje WIR w wystąpieniu do premier Beaty Szydło.

Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego polityka państwa w tym zakresie powinna zmierzać do ułatwiania przejmowania gospodarstw przez młodych rolników. A temu z pewnością nie będzie służyć brak możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu