Polski Ład ma zapewnić rozwój rolnictwa ekologicznego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2021,10:05 Aktualizacja: 26-07-2021,10:06
A A A

Rozwiązania dotyczące stymulowania rozwoju rolnictwa ekologicznego zawieramy w programie Polski Ład, gdzie mówimy o uwolnieniu rolniczego handlu detalicznego - poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Według polityka resort cały czas prowadzi aktywną politykę wspierającą rozwój małych i średnich rolnych prowadzących produkcję ekologiczną. - Prace w zakresie uproszeń i ułatwień są i będą kontynuowane (...) w oparciu o wniosek m.in. organizacji działających na rzecz rolnictwa - tłumaczył.

rolnictwo ekologiczne, sejmowa komisja rolnictwa, ryszard bartosik, żywność ekologiczna

Rozwój rolnictwa ekologicznego wymaga wsparcia

Rolnictwo ekologiczne w Polsce rozwija się zbyt wolno, potrzebuje wsparcia i wytyczenia konkretnych celów - ocenili posłowie z sejmowej komisji rolnictwa. Ministerstwo przekonuje, że jest plan na wzrost takiej produkcji. Podczas posiedzenia...

Poinformował ponadto, że trwają prace dotyczące ułatwień dla rolników prowadzących rolniczy handel detaliczny. - W związku z założeniami Polskiego Ładu, w którym zawarto inicjatywę uwolnienia rolniczego handlu detalicznego, w ministerstwie realizowane są działania na rzecz podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny. Planuje się przede wszystkim umożliwienie sprzedaży produktów do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego - wyjaśnił wiceminister.

Jak dodał planowane jest zniesienie maksymalnych limitów dotyczących zbytu żywności konsumentom finalnym. Dotyczyć będą dostaw w ramach RHD do sklepów, stołówek, czy restauracji. Zapowiedział też podwyższenie kwoty przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych z 40 tys. zł do 100 tys. zł.

Bartosik zapowiedział również działania wspierające rolnictwo ekologiczne w ramach KPO, które wyróżniają sektor rolno-spożywczy wśród innych gospodarki mających duże znaczenie dla odbudowy po pandemii COVID-19.

prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, jan krzysztof ardanowski, rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą

Jan Krzysztof Ardanowski, szef Prezydenckiej Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich uważa, że rolnictwo ekologiczne może być polską szansą, ale trzeba przemyśleć całą politykę dla jego wsparcia. - Polska ma dobre warunki do rozwoju...

- W ramach komponentu A KPO "Odporność i konkurencyjność gospodarki" przewidziano wsparcie w kwocie 1 mld 267 mln euro - poinformował i dodał, że do rolników trafią również pieniądze z obecnej oraz przyszłej perspektywy budżetowej UE.

Odpowiadając na pytanie dodatkowe Barbary Bartuś (PiS) dotyczące tego, jakie działania resort planuje podjąć, żeby zwiększyć rodzime przetwórstwo ekologiczne, wiceminister powiedział, że resort opracował ramowy plan działań dla żywności i rolnictwa ekologicznego na lata 2021-2027.

Według niego opiera się na różnych działaniach, takich jak badania naukowe czy rozwój metod produkcji ekologicznej i promocja gospodarstw ekologicznych. - Chcemy jednak przede wszystkim skorzystać ze środków, które w ramach KPO zostaną przeznaczone na przetwórstwo - zadeklarował Bartosik. Jak wyjaśnił, przetwórstwo ma być blisko producenta, aby skracać drogę dostawy płodów rolnych do zakładów przetwórczych.

- Z tych środków będą mogli korzystać także rolnicy i przedsiębiorcy, którzy będą mogli tworzyć zakłady przetwórcze na terenie gmin i powiatów - powiedział polityk.

Poinformował też o pracach nad rozwiązaniem, które umożliwi dostarczanie produktów ekologicznych do szkół w ramach dożywiania dzieci. - To bardzo ważne działanie, które będzie miało efekty dla rolników zajmujących się produkcją ekologiczną, ale też dla zdrowego żywienia połączonego z edukacją ekologiczną - ocenił.

Bartosik dodał, że unijne rekomendacje zakładają osiągnięcie poziomu 20 proc. produkcji ekologicznej. - Mamy w kraju nad czym pracować i chcemy w realnej niedalekiej przyszłości osiągnąć cel 10-12 proc. gospodarstw ekologicznych. Korzystanie ze środków europejskich i wdrażanie w życie Polskiego Ładu powinno umożliwić nam osiągnięcie tego celu - powiedział na koniec.
 

Poleć
Udostępnij