Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2021,10:30 Aktualizacja: 23-06-2021,10:35
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, szef Prezydenckiej Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich uważa, że rolnictwo ekologiczne może być polską szansą, ale trzeba przemyśleć całą politykę dla jego wsparcia.

- Polska ma dobre warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego, stosunkowo dużo zatrudnionych w nim ludzi, mniejsze gospodarstwa, czasami z nadwyżkami siły roboczej w tym rolnictwie szczególnie potrzebnej - powiedział po posiedzeniu Rady.

żywność ekologiczna, rolnictwo ekologiczne, placówki oświatowe

Ustawa o rolnictwie ekologicznym wymaga zmian

Wprowadzenie mechanizmu dotowania zakupu żywności ekologicznej w placówkach oświatowych i zwiększenie finansowania działań dotyczących rozwoju sektora produkcji ekologicznej zakłada projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym. Dokument został...

Były minister rolnictwa dodał, że trzeba przemyśleć politykę jego wsparcia, "byśmy nie trwonili środków publicznych na fikcję, na gospodarstwa, które nie dają żadnej produkcji; byśmy wspierali rolników, którzy dostarczają na rynek produkty poszukiwane przez konsumentów.

Ardanowski zapowiedział, że wnioski z dyskusji w najbliższych dniach zostaną sformułowane na piśmie i przekazane do resortu rolnictwa oraz do wiadomości premiera Mateusza Morawieckiego.

Pytany o najważniejsze rekomendacje, które Rada przedstawi rządowi wskazywał m.in., że wsparcie musi być kierowane do gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną "na etapie przestawiania i później, ale również przetwórstwa rolno-spożywczego, produktów pochodzenia ekologicznego".

- Konsumenci oczekują nie tylko surowych warzyw i owoców, ale również półproduktów i produktów finalnych. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, wiele gospodyń już nie poświęca tyle czasu na przygotowywanie posiłków. Cała gama produktów, które są w żywności konwencjonalnej, musi również dotyczyć żywności ekologicznej - stwierdził szef Rady.

Dodał, że należy też m.in. wyeliminować bariery administracyjne, przeregulowanie i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne, na co - jak zaznaczył - zwracali uwagę wszyscy uczestnicy dyskusji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj