Plantatorzy chmielu liczą rekordowe straty. Wszystko przez suszę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-09-2015,12:55 Aktualizacja: 16-09-2015,13:24
A A A

Województwo lubelskie jest jednym z najbardziej poszkodowanych przez suszę regionów w kraju. Obok producentów owoców i warzyw, gigantyczne straty liczą również plantatorzy chmielu.

Szacuje się, że plony chmielu mogą być w tym roku mniejsze nawet o połowę. Rolnicy apelują do rządu o pomoc w formie rekompensat.

Sprawa jest bardzo pilna, bo wielu plantatorów z Lubelszczyzny już dziś ma poważne kłopoty finansowe (ponad 80 proc. plantacji chmielu znajduje się właśnie w tym regionie).

susza rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc suszowa

Straty z powodu suszy wynoszą 1,5 miliarda złotych

Według ostatnich danych suszą zostało dotknięte 220 tys. gospodarstw i 2 mln ha upraw rolnych, a komisje szacujące straty w gospodarstwach rolnych oceniły je na 1,5 miliarda złotych. Według zapowiedzi Marka Sawickiego, ministra rolnictwa komisje...
Daniel Kuś, plantator chmielu z gminy Wilków przyznał w rozmowie z Polskim Radiem Lublin, że sytuacja jest bardzo trudna. Swoje straty szacuje na 40-50 proc. zależnie od odmiany.  - W tym roku znacznie droższa okazała się ochrona chmielu, zwłaszcza jeżeli chodzi o przędziorki i mszyce.  Trzeba było wykonać znacznie więcej zabiegów niż w minionych latach - przyznał rolnik.

Czy w związku z mniejszymi zbiorami browary będą miały problem z pozyskaniem surowca? Na razie nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Przedstawiciele Kompanii Piwowarskiej, którzy w poniedziałek odwiedzili plantację w gminie Wilków podkreślali, że polski chmiel jest wysokiej jakości i dlatego jeden z czołowych producentów stara się pozyskiwać jak najwięcej rodzimego surowca.

Joanna Kwiatkowska, kierownik ds. komunikacji w Kompanii Piwowarskiej przyznała, że upały dały się we znaki plantatorom, ale sama firma nie ma z tego tytułu problemów, bo dysponuje zapasami. - Jak każdy browar zabezpieczamy się na podobne sytuacje - zastrzegła w rozmowie z Polskim Radiem Lublin.

Niebawem zakończą się zbiory chmielu w regionie i rozpocznie się skup. Jakie będą ceny? Na razie trudno powiedzieć. Rolnicy mają nadzieję, że proponowane stawki będą znacznie wyższe niż w zeszłym roku i chociaż w części zrekompensują poniesione wydatki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj