Planujesz budowę zbiornika wodnego w gospodarstwie? To warto wiedzieć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2025,20:20 Aktualizacja: 03-07-2025,23:31
A A A

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) wskazało możliwości i uwarunkowania administracyjne odnośnie budowy zbiorników wodnych w gospodarstwach.

Resort odniósł się do wystąpienia samorządu rolniczego z marca br. w sprawie uproszczenia procedur administracyjnych - poprzez jednoznaczne wyłączenie niewielkich zbiorników do retencji wody na potrzeby gospodarstw rolników z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Małe stawy nawet bez zgłoszenia

W odpowiedzi MRiT podkreśla, że zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 31 Ustawy - Prawo budowlane („ustawa Pb”), nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę - natomiast wymaga zgłoszenia - budowa stawów i zbiorników wodnych (położonych w całości na gruntach gospodarstw rolnych) o powierzchni przekraczającej 1000 m kw. i nieprzekraczającej 5000 m kw. oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m.

„Z kolei zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 32 ustawy Pb, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m kw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych” – wskazuje resort rozwoju.

rząd, projekt ustawy, prawo budowlane, zbiorniki na wodę

Będzie zmiana Prawa budowlanego. Rolnicy łatwiej zbudują zbiorniki na wodę

Mniej formalności przy budowie zbiorników na wodę opadową w gospodarstwach mają mieć rolnicy. To konsekwencja zmian w Ustawie Prawo budowlane, które przyjęła Rada Ministrów w ramach zapowiadanych deregulacji. „Nowe...

Łatwiej o zbiorniki na "deszczówkę"

Jednocześnie przypomina, że 10 czerwca br. - o czym także pisaliśmy - Rada Ministrów przyjęła przygotowany w MRiT projekt nowelizacji Ustawy Prawo budowlane, w którym przewidziano m.in. zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla budowy w gospodarstwach bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności do 15 m sześc. Przy czym budowa takich zbiorników do 5 m sześc. nie będzie wymagała pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, zaś te z przedziału 5-15 m sześc. trzeba będzie wcześniej zgłosić.

Uzupełnienie zabudowy zagrodowej

„Ponadto, w związku z postulatem Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych popartym przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w ww. projekcie ustawy zaproponowano zwolnienie z pozwolenia na budowę i umożliwienie budowy na podstawie zgłoszenia bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 30 m sześc. jako obiektów gospodarczych, związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej” – czytamy w piśmie MRiT z 18 czerwca.

Poleć
Udostępnij
Advertisement