Nadzwyczaj dobra jesień w polskim rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2016,10:05 Aktualizacja: 01-12-2016,10:44
A A A

W październiku po raz trzeci z rzędu poprawiła się koniunktura w polskim rolnictwie. Wartość wskaźnika IRG SGH (IRGAGR) wzrosła z -7 do -5,9 pkt.  

Poprawa koniunktury to przede wszystkim efekt wzrostu przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych. Wielkość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych zwiększyła się z -10,1 do -7,8 pkt., zaś wartość wskaźnika zaufania (druga składowa IRGAGR) obniżyła się z -0,8 do -2,2 pkt.

prezent, książka dla rolnika, prezent dla rolnika, APRA, prezent pod choinkę, Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia

Idealny prezent dla rolnika pod choinkę

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, dlatego już dziś podpowiadamy, co warto kupić swoim bliskim. Jednym z pomysłów na prezent to zakup książki, która stanowi kompendium wiedzy na temat hodowli bydła, drobiu, trzody chlewnej czy...

Wzrost przychodów pieniężnych w czwartym kwartale roku nie jest czymś typowym - uważają eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, którzy przygotowali opracowanie. Dotychczas bowiem przychód szedł w górę wyłącznie w okresach nasilonej działalności rolniczej. Obecna sytuacja to konsekwencja obserwowanego od kilku miesięcy wzrostu cen na rynkach produktów rolnych i zwiększenia produkcji.

Wyższe przychody przełożyły się na poprawę sytuacji finansowej gospodarstw - spadło ich zadłużenie i zwiększyła się zdolność do oszczędzania. Zmiany te okazały się na tyle silne, że przesądziły o odwróceniu spadkowej tendencji, która trwała ponad dwa lata.  

Rolnicy przewidują jednak, że w przyszłym kwartale ich przychody pieniężne znacznie się obniżą i pogorszy się stan oszczędności. Te pesymistyczne prognozy ujawniają się we wspomnianym spadku wartości wskaźnika zaufania.
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wieś, rozwój wsi, ryszard zarudzki

Wieś nie będzie pominięta w strategii rozwoju. Ma sporo zyskać

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie uwzględniała rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa. Dokument będzie wyznaczał średniookresowe kierunki rozwoju Polski - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister. Na posiedzeniu...

Nadciąga sezonowe spowolnienie aktywności rolniczej, maleją zakupy obrotowych środków produkcji, a gospodarze odraczają wydatki inwestycyjne. Zmniejsza się ich skłonność do finansowania produkcji z kredytów - czytamy w raporcie warszawskiej SGH.

Zmiany wartości wskaźnika koniunktury były zróżnicowane między badanymi grupami gospodarstw. Największe wzrosty zanotowano w tych o powierzchni 7-15 ha (o 3,6 pkt.), położonych w makroregionie środkowozachodnim (o 4,9 pkt.), zajmujących się chowem i hodowlą zwierząt (o 9,2 pkt.), prowadzonych przez rolników w wieku  46-60 lat (o 5,1 pkt.)  i z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym (o 3,1 pkt.).

Największe spadki wartości wskaźnika koniunktury odnotowano natomiast w gospodarstwach położonych w makroregionie zachodnim (o 4,5 pkt.), zajmujących się uprawą roślin  wieloletnich (o 9,2 pkt.), prowadzonych przez osoby do 30 lat życia (o 6,4 pkt.), z wykształceniem wyższym (o 1,9 pkt.).

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!