Na dziki ze światłem na strzelbie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2019,10:10 Aktualizacja: 08-07-2019,10:29
A A A

Poprawa skuteczności i bezpieczeństwa polowania, w szczególności na dziki w ramach redukcji populacji - to cel nowelizacji rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz.

Projekt, który trafił do konsultacji społecznych rozszerza m.in. definicję polowania indywidualnego o polowanie jednego myśliwego z jednym naganiaczem albo podkładaczem z psem.

stanitarny odstrzał zwierząt, odstrzał dzików, walka z asf w polsce, koła łowieckie, polski związek łowiecki

Dla kogo "premia" za odstrzał dzików? Resort odpowiada posłom

Czy koło łowieckie ma prawo przejąć całą kwotę ryczałtu za odstrzał dzika i przeznaczyć na swoje cele, nie wypłacając pieniędzy myśliwym? O to m.in. pytali posłowie w interpelacjach. Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi podkreśliło, że zgodnie z...

Ma to umożliwić skuteczniejszą redukcję populacji dzików. Ułatwiony zostanie np. odstrzał dzików w terenach trudnodostępnych, gdzie polowanie indywidualne w dotychczasowej formie nie przynosiło zamierzonych rezultatów.

Wprowadzono też definicję poszukiwania postrzałka (rannej zwierzyny) co ma jednoznacznie określić charakter tej czynności.

W przypadku poszukiwania postrzałka dzika należy dodatkowo zwrócić uwagę na bardzo duże znaczenie usunięcia zakażonej sztuki ze środowiska przy ograniczaniu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF.

Dopuszczenie dochodzenia postrzałka z użyciem sztucznego źródła światła przymocowanego do broni ma natomiast poprawić bezpieczeństwo myśliwego oraz psa dochodzącego ranną zwierzynę w porze nocnej, a także umożliwić szybkie jej odnalezienie i skrócenie cierpień.

Z kolei dopuszczenie do nocnych polowań na dziki urządzeń optoelektornicznych przetwarzających obraz, tj. noktowizji i termowizji na terenie województw, w których wystąpił ASF oraz sąsiednich ma poprawić skuteczność polowania na dziki.

sławomir izdebski, rolnicze opzz, odstrzał wilków, odstrzał łosi, wilki, łosie

Rolnicze OPZZ chce odstrzału wilków i łosi

Wilków i łosi w Polsce jest za dużo, trzeba zmniejszyć ich populację, gdyż te zwierzęta powodują straty u rolników i w gospodarce łowieckiej - przekonuje Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ RIOR. Związkowiec poinformował, że w tej...

Ułatwi to myśliwym pozyskiwanie dzików, co wpłynie na obniżenie zagęszczenia ich populacji. Aktualnie nocne polowania są najskuteczniejsze przy świetle księżyca i bezchmurnej pogodzie.

Projekt określa wymogi, jakie musi spełniać pies używany do polowania lub poszukiwania postrzałka. Wskazanie hodowli zarejestrowanej w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI lub we współpracujących z nią organizacjach ma eliminować z obrotu psy z tzw. pseudohodowli, które nie spełniają wymogów w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków przetrzymywania oraz rozmnażania psów.

Z kolei wprowadzenie warunku potwierdzenia użytkowości psa przez Polski Związek Łowiecki będzie zdaniem autorów projektu gwarantować, że pies używany do polowań będzie odpowiednio wyszkolony i posiadał określone predyspozycje do pracy podczas polowania.

Wreszcie wprowadzenie zakazu wykonywania polowania na zwierzynę wsiedlaną w okresie 14 dni od dnia wsiedlenia ma stworzyć warunki do spokojnej adaptacji w środowisku naturalnym. Zakaz ten dotyczy wykonywania polowania na określony gatunek, który został wsiedlony.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu