Minister ma nadzieję, że kończy się czas podróbek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2019,11:20 Aktualizacja: 19-11-2019,14:00
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa poinformował, że analizowana jest umowa UE-Chiny w sprawie produktów żywnościowych i oznaczeń geograficznych.

W Brukseli odbyło się spotkanie unijnych ministrów ds. rolnictwa. - Na koniec unijny komisarz ds. rolnictwa (Phil Hogan - PAP) przekazał informacje na temat umowy handlowej z Chinami. Na razie trwa analiza, ale wiele krajów podkreślało, że jest to historyczna kwestia - stwierdził szef resortu.

ochrona oznaczeń geograficznych, phil hogan, Prosciutto di Parma, Queso Manchego

Przełomowa umowa podpisana. Oznaczenia pod jeszcze lepszą ochroną

UE i Chiny zakończyły negocjacje w sprawie dwustronnej umowy o ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich w Unii przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw. Eksperci oczekują, że to przełomowe porozumienie...

Dodał, że pierwszy raz obowiązuje umowa dwustronna między Chinami a UE, która określa również ochronę produktów europejskich, oznaczeń geograficznych. - Oby to było w Chinach przestrzegane - wyraził nadzieję.

W listopadzie UE i Chiny porozumiały się w sprawie respektowania oznaczeń geograficznych 200 produktów rolno-spożywczych. Oznacza to, że nie będzie chińskich podróbek francuskiego Bordeaux, włoskiej Gorgonzoli czy Polskiej Wódki.  

Państwo Środka jest drugim krajem importerem produktów rolno-spożywczych z UE. Wartość unijnego wywozu sięga 12,8 mld euro (w okresie 12 miesięcy od września 2018 r. do sierpnia 2019 r.). Jest to również drugi kraj przeznaczenia (9 proc. ogólnej wartości), jeśli chodzi o wysyłki ze Wspólnoty produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych.

Porozumienie przewiduje ochronę 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w Unii przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw.

ASF, strefy ASF, trzoda chlewna, eksport do Chin

Francja namawia Chiny do uznania europejskich stref ASF

Trwają negocjacje przedstawicieli Francji i Chin w sprawie akceptacji europejskich stref afrykańskiego pomoru świń (ASF). Są one wyznaczane na terenach, na których zaatakuje wirus ASF, a ich celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się...

Umowa dotyczy takich produktów jak francuski Champagne, hiszpańska Cava, węgierski Tokaj, włoskie Parmigiano Reggiano czy Szkocka Whisky. Z Polski na listę zakwalifikowała się Polska Wódka. Obie strony chroniły do tej pory jedynie po 10 swoich produktów na mocy umowy z 2012 r.

Według Komisji Europejskiej "przełomowe porozumienie" przyniesie korzyści handlowe i większy popyt na wysokiej jakości produkty dla obu stron. Urzędnicy z Brukseli zwracają uwagę, że rynek chiński ma duży potencjał wzrostu, jeżeli chodzi o żywność i napoje z Europy.

Szybko rośnie tam klasa średnia, która chętnie sięga po najbardziej znane, oryginalne produkty europejskie. Chiny mają również własny, ugruntowany system oznaczeń geograficznych obejmujący tamtejsze specjały.

Aby umowa mogła wejść w życie, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę UE. Porozumienie ma wejść w życie przed końcem 2020 r. Cztery lata od rozpoczęcia obowiązywania umowy jej zakres ma zostać rozszerzony o kolejne 175 nazw oznaczeń geograficznych z obu stron.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!