Przełomowa umowa podpisana. Oznaczenia pod jeszcze lepszą ochroną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2019,15:05 Aktualizacja: 06-11-2019,15:09
A A A

UE i Chiny zakończyły negocjacje w sprawie dwustronnej umowy o ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich w Unii przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw.

Eksperci oczekują, że to przełomowe porozumienie przyniesie obu stronom wzajemne korzyści handlowe i większy popyt na wysokiej jakości produkty. Umowa jest realizacją zobowiązania podjętego na kwietniowym szczycie UE-Chiny.

ziemniaki, znakowanie ziemniaków flagą, znakowanie mięsa, jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa

Ziemniaki będą oznaczone flagą. Mięso czeka w kolejce

Ziemniaki będą oznaczane flagami kraju, z którego pochodzą - wynika z rozporządzenia przygotowanego przez ministra rolnictwa w porozumieniu z szefem resortu zdrowia. Dokument zmieniający rozporządzenie w sprawie znakowania...

- Produkty opatrzone europejskimi oznaczeniami geograficznymi są znane na całym świecie ze swojej jakości. Konsumenci są gotowi zapłacić wyższą cenę i mieć pewność co do pochodzenia i autentyczności tych produktów, a jednocześnie lepiej wynagradzać rolników - mówi Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

- Umowa świadczy o naszym zaangażowaniu w ścisłą współpracę z partnerami handlowymi na świecie, takimi jak Chiny. Jest korzystna dla obu stron i przyczynia się do zacieśnienia naszych stosunków handlowych, dzięki czemu zarówno nasz sektor rolno-spożywczy i konsumenci po obu stronach odnoszą korzyści - dodaje.

Chiny są drugim krajem przeznaczenia, jeżeli chodzi o wywóz produktów rolno-spożywczych z UE. Wysyłane towary warte są tam 12,8 mld euro (od września 2018 r. do sierpnia 2019 r.).

Jest to również drugi kraj przeznaczenia (9 proc. ogólnej wartości), jeśli chodzi o wywóz ze Wspólnoty produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych.

Unijny wykaz oznaczeń geograficznych, które mają być chronione w Chinach, obejmuje produkty takie jak: Cava, Champagne, Feta, Irish whiskey, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego.

Wśród chińskich produktów w wykazie znajdują się z kolei m.in.: Pixian Dou Ban (pasta fasolowa Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) oraz Anqiu Da Jiang (imbir Anqiu).

Umowa ma wejść w życie przed końcem 2020 r. Cztery lata później rozszerzona zostanie o dodanie kolejnych 175 nazw oznaczeń geograficznych z obu stron.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement