Łatwiejsza budowa zbiorników w gospodarstwach? Będzie nowelizacja ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2025,10:10 Aktualizacja: 07-05-2025,10:39
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odpowiedziało na wniosek w kwestii uproszczenia procedur administracyjnych dotyczących budowy zbiorników na deszczówkę w gospodarstwach.

W sprawie uproszczenia procedur administracyjnych dotyczących budowy zamkniętych zbiorników retencyjnych na wodę deszczową - w związku z ubieganiem się o wsparcie finansowe na ich realizację w ramach interwencji Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu (I.10.4) Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – wystąpił samorząd rolniczy.

nawadnianie upraw, uprawa, woda, woda w rolnictwie

Nawadnianie upraw – jakie metody stosują polskie gospodarstwa?

Rolnicy nawadniający użytki rolne w dobrej kulturze najczęściej do nawadniania upraw wykorzystują wodę gruntową – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Dostarczanie wody uprawom to w ostatnich latach dla wielu...

Nowelizacja ustawy już gotowa

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) z prośbą o przyspieszenie prac legislacyjnych nad zmianą ustawy Prawo budowlane w celu ujednolicenia i uproszczenia procedur związanych z realizacją inwestycji dotyczących budowy w gospodarstwach zbiorników na wody opadowe.

„W wyniku działań podjętych przez MRiRW oraz środowiska rolniczego, MRiT – wychodząc naprzeciw zgłaszanym postulatom oraz oczekiwaniom rolników związanych z przezwyciężeniem barier administracyjnych – zaproponowało zmiany w projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw” – wskazał Krajewski.

Projekt tej ustawy 24 kwietnia br. został skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych oraz opiniowania i udostępniony w Rządowym Centrum Legislacji (można się z nim zapoznać tutaj).

Ułatwienia procesu ws. zbiorników

„Projekt nowelizacji przewiduje m.in ułatwienia procesu inwestycyjno-budowlanego prowadzonego na terenie gospodarstw rolnych, zawiera propozycje w zakresie uproszczenia wymogów związanych z budową i montażem bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe. Planowany termin przyjęcia projektu to II kw. 2025 r. Zachęcamy do zapoznania się z projektowanymi przepisami i przesłania do MRiT ewentualnych uwag w ramach prowadzonych konsultacji publicznych” – podkreślił wiceszef resortu rolnictwa.

Taka zmiana jest niemożliwa

Odniósł się również do postulatu dotyczącego zmiany zasad przyznawania pomocy w ramach interwencji I.10.4, polegającej na przeniesieniu obowiązku złożenia dokumentów potwierdzających zgodność inwestycji, obejmującej budowę zbiornika na deszczówkę z przepisami prawa budowlanego - na etap składania wniosku o płatność.

gospodarka wodna, woda dla rolnictwa, siekierski, minister rolnictwa

Siekierski: gospodarowanie wodą w rolnictwie wymaga uwagi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaznaczył, że obszar związany z gospodarowaniem wodą w rolnictwie wymaga szczególnej uwagi w nadchodzących latach. Mówił o tym podczas rozmów z komisarz UE ds. środowiska,...

„W odpowiedzi na tę propozycję, po ustaleniach z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), wyjaśniam, że na tym etapie taka zmiana nie może zostać wprowadzona. Nabór wniosków o przyznanie pomocy został zakończony 20 listopada 2024 r. (trwał od 23 października), a obecnie prowadzona jest procedura ich oceny. Wprowadzanie zmian w Regulaminie naboru na tym etapie – po jego zakończeniu i w trakcie trwającej weryfikacji wniosków – byłoby niezgodne z zasadami przejrzystości i równego traktowania wnioskodawców” – zaznaczył wiceminister.

Groźba odmowy wypłaty pomocy

Dodatkowo - jak ocenił - zmiana taka wiązałaby się z ryzykiem dla beneficjentów. Bo w przypadku niedostarczenia wymaganych dokumentów na etapie wniosku o płatność, mogłoby dojść do odmowy wypłaty pomocy lub konieczności zwrotu zaliczki.

„Ponadto zwracamy uwagę, że rozwiązanie polegające na przedłożeniu wymaganych decyzji administracyjnych na etapie wniosku o przyznanie pomocy, stosowane w PS WPR 2023-2027, bazuje na doświadczeniach z wdrażania PROW 2014-2020, jest korzystne dla beneficjentów i nie było negowane przez służby audytowe” – stwierdził Stefan Krajewski.

Poleć
Udostępnij