Nawadnianie upraw – jakie metody stosują polskie gospodarstwa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2025,14:00 Aktualizacja: 05-05-2025,14:18
A A A

Rolnicy nawadniający użytki rolne w dobrej kulturze najczęściej do nawadniania upraw wykorzystują wodę gruntową – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Dostarczanie wody uprawom to w ostatnich latach kluczowa sprawa jeśli chodzi o potencjalne plony. Jak wygląda kwestia nawadniania w polskim rolnictwie? Przynajmniej częściową odpowiedź można znaleźć w dokumencie „Charakterystyka gospodarstw rolnych w 2023 r.”, który 30 kwietnia br. został opublikowany przez GUS.

gospodarka wodna, woda dla rolnictwa, siekierski, minister rolnictwa

Siekierski: gospodarowanie wodą w rolnictwie wymaga uwagi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaznaczył, że obszar związany z gospodarowaniem wodą w rolnictwie wymaga szczególnej uwagi w nadchodzących latach. Mówił o tym podczas rozmów z komisarz UE ds. środowiska,...

Najwięcej – metodą powierzchniową

Według wyników jego badania pn. ,Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych’’ (ZSGR), w 2023 r. blisko 46,4 tys. gospodarstw stosowało nawadnianie upraw, a faktycznie nawadniana powierzchnia użytków rolnych w dobrej kulturze rolnej (łącznie z powierzchnią upraw pod osłonami) wyniosła niespełna 108,5 tys. ha. Na jedno gospodarstwo stosujące nawadnianie przypadało średnio 2,34 ha nawadnianej powierzchni.

„Z analizy danych o metodach nawadniania wynika, że ponad 24,7 tys. gospodarstw nawadniało powierzchnię 32,3 tys. ha metodą powierzchniową, blisko 19,2 tys. gospodarstw nawadniało powierzchnię 39,3 tys. ha metodą kropelkową, natomiast 6,9 tys. gospodarstw do nawadniania 36,8 tys. ha powierzchni wykorzystywało zraszacze” – wylicza GUS.

Tyle wody idzie na nawadnianie upraw

Jak dodaje, w badaniu przeprowadzonym w 2023 r. zebrano informacje o ilości wody zużytej do nawadniania powierzchni użytków rolnych w dobrej kulturze rolnej w gruncie i pod osłonami w okresie ostatnich 12 miesięcy - do 1 czerwca 2023 r. włącznie. Wyniki badania wykazały, że gospodarstwa rolne zużyły 66 013,7 tys. m sześc. wody do nawadniania upraw.

raport gus, przezimowanie upraw, oziminy, straty, uprawa

Przezimowanie upraw. Jakie były przyczyny strat?

Z przeprowadzonych badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały podobnie jak w roku ubiegłym, praktycznie bez strat – przekazał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Z jego raportu wynika, że przebieg warunków...

Średnie zużycie wody do nawadniania użytków rolnych w dobrej kulturze rolnej wyniosło 608,7 m sześc./ha. W gospodarstwach nawadniających wyłącznie uprawy pod osłonami średnie zużycie wody do nawadniania wyniosło 2531,8 m sześc./ha” – informuje GUS.

Od wody gruntowej nawet do ścieków

Podaje dalej, że użytkownicy gospodarstw rolnych nawadniający użytki rolne w dobrej kulturze najczęściej do nawadniania upraw wykorzystywali wodę gruntową (29,6 tys., tj. 63,8 proc. gospodarstw). Znacznie mniej gospodarstw wykorzystywało do nawadniania wodę powierzchniową (20,0 proc.), wodę z sieci wodociągowych (15,7 proc.) lub ścieki oczyszczone (0,8 proc.).

„Wysoki odsetek gospodarstw rolnych (35,5 proc.) nawadniał uprawy wodą z innych źródeł, w tym deszczówką” – przekazano w dokumencie GUS.

Poleć
Udostępnij