KOWR przekaże spółki do holdingu. Umożliwią to specjalne przepisy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2021,10:00 Aktualizacja: 12-11-2021,8:32
A A A

Wkrótce maja być uchwalone przepisy umożliwiające przekazanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, na wniosek ministra aktywów państwowych, akcji lub udziałów, z których prawa wchodzą w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. To krok ku budowie narodowego holdingu spożywczego.

Pod koniec października połączone sejmowe komisje do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz rolnictwa i rozwoju wsi przyjęły projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

- To bardzo krótka ustawa, ale bardzo potrzebna w gospodarce rolnej państwa. Chodzi o to, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych jest tworzony holding, który ma być regulatorem na rynku rolnym, na rynku spożywczym. Pojawiła się wątpliwość, czy na bazie obecnego prawa KOWR może przekazywać akcje spółek do innego resortu – Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zgłoszona ustawa jasno reguluje, że KOWR może przekazywać akcje po to właśnie, żeby powstał holding – uzasadniał projekt poseł Robert Telus (PiS). Utworzenie takiego podmiotu rządzący zapowiadali od kilku lat i to właśnie wytykali im zabierający głos posłowie. Dociekali też m.in. kto będzie wybierał spółki do holdingu.

KOWR, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, sprzedaż i dzierżawa ziemi, Dorota Niedziela

Jak działa KOWR? Liczby mówią same za siebie

Po przeszło 4 latach od powołania do życia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wciąż pojawiają się pytania o zasadność tej decyzji. Jak wygląda jego utrzymanie w liczbach? Pytania w tej kwestii w ramach interpelacji zgłosiła posłanka Dorota...
Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński podkreślał, że holding ma być bardzo ważnym interwentem na rynku na rzecz polskiego rolnictwa. – Na rzecz polskich rolników w grze rynkowej, która do tej pory była prowadzona kosztem polskich rolników i polskiego rolnictwa, szczególnie na rynkach przetwórstwa rolno-spożywczego – dodawał Giżyński.

Natomiast wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka przypominał, że holding to będzie spółka, która zostanie zbudowana na bazie integratora, jakim jest Krajowa Spółka Cukrowa.

– Co do podmiotów, o których chcielibyście państwo uzyskać informację, to minister aktywów państwowych zwrócił się do KOWR o przekazanie następujących podmiotów. Jeden podmiot w postaci Elewarru został przekazany w połowie października i my w tym momencie procedujemy te kwestie. Otrzymaliśmy ten podmiot jeżeli chodzi o kwestie nadzoru właścicielskiego i przyglądamy się sytuacji, żeby rozpocząć kolejny etap. Poza Elewarrem minister zwrócił się również o przekazanie takich spółek, jak: DANKO, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz – wyliczał Andrzej Śliwka.

Kiedy zatem holding mógłby realnie powstać? – Chciałbym zadeklarować, że od momentu przekazania spółek termin jest szacowany na od czterech do pięciu miesięcy – podkreślił Śliwka.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!