Coraz mniej firm w przemyśle spożywczym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2022,14:15 Aktualizacja: 15-06-2022,14:25
A A A

W latach 2010-2021 liczba firm w polskim przemyśle spożywczym zmniejszyła się o ponad 20 proc. Spadki liczebności dotknęły niemal wyłącznie małe i średnie podmioty - wynika z raportu Banku Pekao.

Eksperci podkreślili w raporcie, że w minionej dekadzie w rodzimej branży spożywczej utrzymywał się wyraźny trend konsolidacyjny. Zarówno w przypadku producentów żywności, jak i napojów, liczba firm wykazywanych w statystykach GUS spadła o ponad 20 proc.

długi branży rolno-spożywczej, Adam Łącki, Krajowy Rejestr Długów

Branża rolno-spożywcza mniej zadłużona. Ale liczby wciąż przerażają

Zaległości sektora rolno-spożywczego wobec wierzycieli to 775 mln zł. To o 14 proc. mniej niż w 2020 r. - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Z największymi długami borykają się gospodarstwa z działalnością mieszaną: uprawą roli...

Najwięcej ubyło w trzech silnie rozdrobnionych segmentach przetwórstwa żywności: produkcji mięsa, mleczarstwie oraz produkcji wyrobów piekarskich i mącznych. Spadek objął niemal wyłącznie małe i średnie (tzn. zatrudniające poniżej 250 pracowników), zarówno w przetwórstwie żywności, jak i w branży napojowej.

W niektórych segmentach o silnie zdywersyfikowanej działalności, wpisującej się we współczesne trendy żywieniowe i sprzyjającej tworzeniu się względnie pojemnych i rozwojowych nisz (np. przetwórstwo owoców i warzyw czy tzw. "pozostałe artykuły spożywcze" obejmujące m.in. dania gotowe, przyprawy, kawy i herbatę czy słodycze) utrzymała się wysoka liczba podmiotów małych i średnich, a procesy konsolidacyjne okazały się relatywnie słabe.

W raporcie zauważono, że pomimo dość wysokiej koncentracji obrotów w rękach dużych firm, ta grupa podmiotów jest w Polsce dość silnie rozdrobniona na tle Europy Zachodniej.

Relatywnie niska jest też wartość obrotów przypadających średnio na jedną dużą polską firmę. Wynosi około 130-140 mln euro - w Holandii przeciętne są około 4-krotnie, a we Francji nawet blisko 5-krotnie wyższe. Z kolei rodzime duże firmy wyróżniają się pod względem przeciętnej skali działalności in plus na tle państw Europy Środkowo-Wschodniej, w których obroty na jedną firmę nie przekraczają 100 mln euro.

Zdaniem analityków, w kolejnych latach w polskiej branży spożywczej utrzymają się trendy konsolidacyjne. Najbardziej sprzyjające warunki dla tego procesu są nadal w branży mięsnej oraz produkcji wyrobów piekarskich i mącznych. Być może silniejsze niż w ostatnich latach tendencje konsolidacyjne wystąpią w przetwórstwie owoców.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj