Bruksela nas chwali. Gospodarka jest w dobrym stanie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2017,10:55 Aktualizacja: 10-03-2017,11:10
A A A

Sytuacja polskiej gospodarki jest dobra, jest wzrost gospodarczy i niska stopa bezrobocia, zaniepokojenie może budzić obniżenie wieku emerytalnego i reforma edukacji - mówił w w Sejmie Valdis Dombrovskis, wiceszef KE.

Polityk przedstawił trzem połączonym komisjom sejmowym (finansów, ds. Unii Europejskiej oraz gospodarki i rozwoju) raport Komisji Europejskiej o sytuacji gospodarczej w Polsce "Country Report 2017".

ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, działalność gospodarcza, andrzej duda, małe przedsiębiorstwa

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która zakłada, że tworząc prawo będzie się badać wpływ przepisów na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Prezydent powiedział, że bardzo się...

Podkreślał, że w Polsce rozwój gospodarczy trwa, a komisja oczekuje wzrostu PKB ok. 3 proc. w 2017 i 2018 roku. Także stopa bezrobocia spada i jest poniżej stóp średnich unijnych. Od czasu wejścia do UE Polska wykonała też największy skok z Grupy Wyszehradzkiej, jeśli chodzi o wzrost PKB na głowę mieszkańca.

Polska jest także jedynym państwem, którego gospodarce "udało się przejść suchą nogą przez globalny kryzys finansowy". Komisja dostrzegła też postęp w ściągalności podatków - zaznaczył wiceszef KE.

Jeśli chodzi o niepokojące zjawiska w polskiej gospodarce, Dombrovskis wskazał m.in. na wzrastający deficyt. Mówił, że KE oczekuje w tym roku deficytu 3 proc. PKB. - Konieczne jest utrzymanie deficytu maksymalnie na tym poziomie, by uniknąć procedury nadmiernego deficytu - mówił. Konieczny jest też, dodał, powrót do spadającej ścieżki deficytu względem PKB.
pkb, produkt krajowy brutto, wzrost gospodarczy, gospodarka, gus, główny urząd statystyczny

PKB rośnie, bo więcej wydajemy. Wypłata zaliczek dla rolników też zrobiła swoje

Zdaniem analityków, PKB w IV kwartale 2016 r. wzrósł głównie za sprawą wydatków gospodarstw domowych, które pokazały swoją "siłę" dzięki programowi 500 plus, ożywieniu na rynku pracy i wcześniejszym...

Wskazywał również, że w całej UE problemem jest starzenie się populacji, co powoduje konieczności podwyższeniu wskaźnika rynku pracy w starszej części populacji. Z tego punktu widzenia, dodał, ostatnie obniżenie w Polsce wieku emerytalnego "idzie w przeciwnym kierunku i powoduje pewne obawy".

Komisarz zaznaczył, że KE zachęca też polskie władze do powołania niezależnej rady ds. finansów. Do inicjatywy utworzenia takiej rady w każdym z krajów Unii skłaniają wnioski z kryzysu finansowego.

Dombrovskis zaznaczył, że KE dostrzega postępy "w zakresie likwidacji wąskich gardeł inwestycyjnych" w Polsce, choć, jak dodał, konieczne jest wzmocnienie inwestycji publicznych, jak i prywatnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj