BGK udzielił gwarancji kredytowych dla ukraińskich firm. Głównymi beneficjentami - przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2024,9:10 Aktualizacja: 16-05-2024,15:19
A A A

Udzieliliśmy gwarancji kredytowych dla 83 ukraińskich firm ze strefy ryzyka wojennego o wartości prawie 14 mln euro - powiedział PAP starszy specjalista Departamentu Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego, Krzysztof Błaszak. Zaznaczył, że utrzymanie ukraińskiego sektora prywatnego w dobrej kondycji jest kluczowe dla funkcjonowania tego kraju.

Jak powiedział ekspert, wsparcie dla ukraińskich firm jest efektem porozumienia zawartego między BGK a ukraińskim KredoBankiem, którego właścicielem jest PKO Bank Polski. Przypomniał, że BGK i KredoBank przy wsparciu Komisji Europejskiej rozpoczęły współpracę w styczniu 2023 r, a całkowita wartość programu to 20 mln euro. Wsparcie zaplanowano do 2036 roku.

ue, ukraina, wsparcie, plan dla ukrainy

UE wydała pozytywną ocenę planu reform na Ukrainie. To otwiera drogę do wypłaty pieniędzy

Unia Europejska we wtorek pozytywnie oceniła plan reform i inwestycji rządu w Kijowie, co otwiera drogę do rozpoczęcia regularnych wypłat Ukrainie z liczącego 50 mld euro pakietu wsparcia. Środki mają być przesyłane do Kijowa w transzach...

Wyjaśnił, że pomoc jest kierowana głównie do firm działających na trudnych terenach, w pobliżu toczących się działań wojennych, a jego głównymi beneficjentami są przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego oraz przemysłu. Zaznaczył, że utrzymanie ukraińskiego sektora prywatnego w dobrej kondycji jest kluczowe dla dalszego funkcjonowania tego kraju i podstawą współpracy gospodarczej zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak państw.

Powiedział, że obecnie BGK planuje rozszerzenie wsparcia dla ukraińskich MŚP w drodze dodatkowej gwarancji Komisji Europejskiej z Instrumentu na Rzecz Ukrainy (pn. Ukraine Investment Framework - UIF). BGK wystąpił do KE o kwotę 20 mln euro w celu kontynuacji wsparcia dla KredoBanku (10 mln euro) i objęcia programem gwarancyjnym dodatkowego banku ukraińskiego (10 mln euro). "Obecnie trwają rozmowy z KE w tej sprawie" - wskazał.

Ekonomista przypomniał, że Instrument na Rzecz Ukrainy, to przygotowany przez UE fundusz, który ma wspierać Ukrainę w latach 2024-27. Jego wartość to 50 mld euro. Do tej pory wypłacono z niego ok. 6 mld euro, natomiast kwota 38,37 mld euro ma być uruchamiana w miarę realizowania przez rząd Ukrainy tzw. kamieni milowych, czyli reform, których celem jest m.in. "osiągnięcie postępów w kierunku norm społecznych, gospodarczych i środowiskowych obowiązujących w UE".

Poleć
Udostępnij