UE wydała pozytywną ocenę planu reform na Ukrainie. To otwiera drogę do wypłaty pieniędzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2024,9:45 Aktualizacja: 15-05-2024,9:50
A A A

Unia Europejska we wtorek pozytywnie oceniła plan reform i inwestycji rządu w Kijowie, co otwiera drogę do rozpoczęcia regularnych wypłat Ukrainie z liczącego 50 mld euro pakietu wsparcia. Środki mają być przesyłane do Kijowa w transzach do końca 2027 roku pod warunkiem postępów w realizacji zmian.

Chodzi o tzw. „Plan dla Ukrainy”, w którym określono zamierzenia rządu Ukrainy dotyczące ożywienia gospodarczego, odbudowy i modernizacji kraju oraz reform, jakie planuje on przeprowadzić w ramach procesu akcesji do UE w ciągu najbliższych czterech lat.

Unijni ministrowie finansów we wtorek w Brukseli ocenili pozytywnie ten plan, co oznacza zielone światło dla regularnych płatności z uchwalonego przez unijną "27-kę" i liczącego 50 mld euro pakietu wsparcia makrofinansowego dla Kijowa. Uznano, że planowane reformy i inwestycje pobudzą wzrost gospodarczy, zapewnią utrzymanie stabilności makroekonomicznej, poprawę sytuacji fiskalnej oraz będą wspierać integrację Ukrainy z UE.

"To ważny kroku w kierunku zapewnienia bardzo potrzebnego, regularnego i przewidywalnego wsparcia finansowego na rzecz odbudowy i modernizacji Ukrainy w ciągu najbliższych czterech lat" - powiedział Vincent van Peteghem, belgijski minister finansów, który przewodniczył spotkaniu ministrów.

Przekazanie wsparcia finansowego będzie uzależnione od poszanowania przez władze Ukrainy mechanizmów demokratycznych, w tym wielopartyjnego systemu parlamentarnego, a także praw człowieka. Pomoc jest również uzależniona od wzmocnienia praworządności, utrzymania niezależności sądownictwa, wzmocnienia reformy administracji publicznej oraz zwalczania korupcji – w szczególności korupcji na wysokim szczeblu – i prania pieniędzy.

państwa ue, ukraina, wsparcie, reformy, rolnictwo

Kraje członkowskie UE zaakceptowały plan Ukrainy zakładający reformy m.in. rolnictwa. Wsparcie ma sięgać 50 mld euro

Kraje członkowskie UE zaakceptowały w środę plan Ukrainy, w którym państwo to zobowiązuje się do przeprowadzenia 69 reform. Zatwierdzenie planu otwiera drogę do wypłacenia Ukrainie wsparcia, które do 2027 r. ma wynieść 50 mld euro....

Regularne wypłaty będą przekazywane Ukrainie po spełnieniu kolejnych etapów reform. Dotychczas z kwoty 50 mld euro wypłacono Ukrainie 6 mld euro w ramach finansowania pomostowego.

UE szacuje, że w przypadku pełnego wdrożenia wszystkich proponowanych reform i inwestycji PKB Ukrainy może wzrosnąć o 6,2 proc. do 2027 r. i o 14,2 proc. do 2040 r., a także może to doprowadzić do redukcji zadłużenia o około 10 punktów procentowych PKB do 2033 r.

Unijni ministrowie także we wtorek przedłużyli do 2027 r. mandat misji doradczej UE ds. reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa na Ukrainie. Eksperci UE doradzają i szkolą m.in. pracowników ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i ukraińskich policjantów. Misja pomaga również władzom ukraińskim w prowadzeniu dochodzeń i ściganiu zbrodni popełnionych w trakcie agresji Rosji oraz w zarządzaniu granicami.

Poleć
Udostępnij