Bank Światowy i Komisja Europejska pomogą walczyć ze smogiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2017,10:40 Aktualizacja: 14-07-2017,10:42
A A A

Starania województwa małopolskiego o czystsze powietrze kolejny raz zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Po projekcie LIFE, teraz Małopolska zostało partnerem Banku Światowego i Komisji Europejskiej przy realizacji projektu Catching-up regions, który ma pomóc w likwidacji smogu.

Projekt jest wdrażany przez Komisję Europejską, na zlecenie której działa Bank Światowy. Będzie on realizowany do marca przyszłego roku.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Energia słoneczna może pomóc w walce ze smogiem

Fotowoltaika rośnie w Polsce skokowo. Wartość tego rynku przekroczyła kilkaset milionów złotych, a eksperci prognozują w nadchodzących latach dalszy dynamiczny wzrost. - Wierzymy, że jeśli będziemy kontynuować politykę wspierania...
Efektem tej dwustronnej współpracy mają być nowe instrumenty finansowe przeznaczone na termomodernizację budynków jednorodzinnych, np. niskooprocentowane kredyty czy ulgi podatkowe. W szczególności takim wsparciem mogłyby zostać objęte osoby dotknięte ubóstwem energetycznym, czyli te, które mają trudności np. w utrzymaniu ciepłego domu lub mieszkania za rozsądną cenę.

- Nie możemy tylko wymagać. Dlatego poza wprowadzaniem nowych przepisów antysmogowych, na wiele sposobów pomagamy mieszkańcom i gminom w dostosowaniu się do nich. Mamy 100 mln euro z regionalnego programu operacyjnego na wymianę starych, nieekologicznych pieców. To pieniądze, po które mogą sięgnąć mieszkańcy. Oprócz tego dofinansujemy termomodernizację budynków publicznych. Cieszę się, że nasze działania dostrzegli przedstawiciele Banku Światowego i włączyli się w walkę o czystsze powietrze w regionie - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.  

W ramach projektu Małopolskę odwiedzili już eksperci Banku Światowego. Żeby jeszcze lepiej rozeznać się w problemie smogu wizytowali oni kilka gmin w regionie: Wadowice, Jordanów i  Maków Podhalański. Rozmawiali też z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

uchwała antysmogowa, prawo, przepisy, smog, uchwała antysmogowa dla Małopolski

Tak Małopolska chce rozprawić się ze smogiem

Wielkimi krokami zbliża się 1 lipca, kiedy wejdzie w życie uchwała antysmogowa dla Małopolski. Jednym z jej założeń jest zakaz stosowania pieców i kominków, które nie spełniają określonych norm emisji - tzw. norm ekoprojektu....
W przyszłym tygodniu eksperci udadzą się na Śląsk. Teraz przedstawiciele Banku Światowego przeprowadzą m.in. analizę wymogów prawnych i sprawdzą czy w Małopolsce uda się wprowadzić dodatkowe narzędzia, które pozwolą przeprowadzić termomodernizację domów jednorodzinnych. Oszacują też zapotrzebowanie na dodatkowe wsparcie, biorąc pod uwagę demografię, uwarunkowania regionu oraz charakterystykę poszczególnych budynków.

Z wypracowanych w Małopolsce rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków w przyszłości będą mogły korzystać też inne regiony w Polsce - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Program Catching-up regions (wcześniej Lagging Regions) jest skierowany do słabiej rozwiniętych regionów UE. Ma charakter badawczy i doradczy. Do tej pory w projekcie uczestniczyły dwa województwa: świętokrzyskie i podkarpackie.

W ich przypadku główną osią współpracy był rozwój gospodarczy i pomoc przedsiębiorcom. Teraz do projektu dołączyły: Śląsk i Małopolska - regiony, które borykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza i podejmują najdalej idące działania w walce ze smogiem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu