Tak Małopolska chce rozprawić się ze smogiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2017,15:05 Aktualizacja: 20-05-2017,15:07
A A A

Wielkimi krokami zbliża się 1 lipca, kiedy wejdzie w życie uchwała antysmogowa dla Małopolski. Jednym z jej założeń jest zakaz stosowania pieców i kominków, które nie spełniają określonych norm emisji - tzw. norm ekoprojektu.

Wychodząc naprzeciw wprowadzanym regulacjom, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaapelował do kierownictwa sklepów budowlanych z regionu, aby wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą.

- Do 1 lipca nie obowiązują żadne regulacje dotyczące efektywności energetycznej pieców, jakie można instalować w domach. Później, zgodnie z przepisami, dopuszczalne będą tylko urządzenia najwyższej jakości - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Energia słoneczna może pomóc w walce ze smogiem

Fotowoltaika rośnie w Polsce skokowo. Wartość tego rynku przekroczyła kilkaset milionów złotych, a eksperci prognozują w nadchodzących latach dalszy dynamiczny wzrost. - Wierzymy, że jeśli będziemy kontynuować politykę wspierania...
- Dlatego postanowiliśmy zaapelować do przedstawicieli sklepów budowlanych, aby jeszcze przed wejściem w życie uchwały antysmogowej wycofali ze sprzedaży na terenie naszego województwa wszystkie piece, które nie spełniają odpowiednich norm. Chcemy zapobiec sytuacji, w której mieszkańcy - nie do końca orientujący się w nowych regulacjach - skuszą się na wyprzedaże kotłów, które i tak za jakiś czas będą musieli wymienić - dodaje.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2017 roku wchodzi w życie uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa dla Małopolski) - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Wprowadza ona całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Natomiast do końca 2022 roku będą musiały zostać wymienione wszystkie dotychczas eksploatowane pozaklasowe kotły na paliwa stałe.

Wykaz kotłów i kominków, które spełniają wszelkie normy ekoprojektu można znaleźć tutaj

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu